Nawet 8 tys. zł wsparcia od rządu dla części małżeństw. Biuro Senatu zajmuje się nowym projektem

Państwo Rodzina Dołącz do dyskusji
Nawet 8 tys. zł wsparcia od rządu dla części małżeństw. Biuro Senatu zajmuje się nowym projektem

Była minister w rządzie Zjednoczonej Prawicy uważa, że należy rozważyć wprowadzenie kolejnego świadczenia socjalnego. Chodzi o nawet 8 tys. zł wsparcia dla małżeństw – choć nie wszystkich, a jedynie tych z długim stażem.

Nawet 8 tys. zł wsparcia dla małżeństw. Nowy pomysł byłej minister

Już w zeszłym roku pojawiła się propozycja wprowadzenia wsparcia dla osób będących w związku małżeńskim z naprawdę dużym stażem (co najmniej 40-letnim). 500 plus dla małżeństw, bo o tej propozycji mowa, miało być przeznaczane m.in. na opłacanie pomocy opiekuna czy po prostu – traktowane jako dodatkowe wsparcie finansowe. Autorzy petycji długo nie byli jednak w stanie zyskać poparcia większej grupy posłów, choć kibicowała im wtedy minister Elżbieta Rafalska – była minister w rządzie Beaty Szydło, odpowiedzialna za wprowadzenie 500 plus.

Teraz jednak, jak donosi „Fakt”, biuro legislacyjne Senatu zajmuje się projektem ustawy zakładającej wprowadzenie dodatku dla małżeństw z długoletnim stażem – choć nie chodzi o wsparcie miesięczne, a o jednorazowy dodatek. To również odpowiedź na petycję obywatelską; jej autorem jest emerytowany radca prawny Eugeniusz Szymala. Podobnie jak 500 plus dla małżeństw, tak i tę inicjatywę popiera wspomniana już była minister Rafalska. Jak twierdzi, małżeństwa z pożyciem 50-60 lat mogą być wkrótce w Polsce rzadkością, więc „być może ta formuła jest warta docenienia”.

W rozmowie z dziennikiem zapewniła też, że

To ważne, by pokazać, jak ważna jest trwałość związków małżeńskich, jak ważne jest to dla dzieci, które są wychowywane w tej rodzinie, wbrew lansowanym ideologiom. Mamy coraz więcej wolnych związków. Więc być może warto jest dowartościować małżeństwa, które mają taki długi staż małżeński.

Oprócz tego przyznała, że „być może ten postulat zostanie uwzględniony”. To mogłoby oznaczać, że rządzący mogliby przychylić się do tego projektu. Niewykluczone, że jeśli w ogóle by to zrobili, to stałoby się to jeszcze przed wyborami na jesieni.

Ile mogłyby zatem otrzymać małżeństwa z długim stażem?

Im dłuższy staż, tym wyższy dodatek

Projekt, którym teraz zajmuje się Senat, przewiduje, że po 50 latach małżeństwa pary otrzymywałyby dodatek 5 tys. zł. Po 55 latach – 5 500 zł. Każde pięć lat stażu więcej zwiększałoby dodatek o 500 zł; tym samym np. po 70 latach małżeństwa wynosiłby on 7 tys. zł, po 80 latach – 8 tys. zł.

Biorąc pod uwagę fakt, jak długi musi być staż małżeński, by otrzymać jednorazowe wsparcie od państwa (i że tylko pewien odsetek małżonków spełniałoby kryteria, by dostać środki), być może rządzący faktycznie zdecydują się na wprowadzenie nowych przepisów. Koszt byłby stosunkowo niewielki – a wspieranie starszych małżeństw mogłoby spodobać się potencjalnym wyborcom.