To nawet zabawne, że na Podkarpaciu, w bastionie PiS, jest największy odsetek ludzi, którzy nie płacą abonamentu RTV

Państwo Podatki Społeczeństwo dołącz do dyskusji (58) 11.07.2019
To nawet zabawne, że na Podkarpaciu, w bastionie PiS, jest największy odsetek ludzi, którzy nie płacą abonamentu RTV

Tomasz Laba

Nie ma co udawać, że publiczne media służą obecnie czemukolwiek innemu, niż propagandzie. Najbardziej bolesny w tym jest fakt, że media te są finansowane z publicznych pieniędzy i dziwnego tworu, jakim jest abonament RTV. Co zabawne, największy odsetek ludzi, którzy nie płacą abonamentu, jest na Podkarpaciu.

Abonament RTV to taka dziwna konstrukcja, która jest w zasadzie niczym innym, jak ukrytym podatkiem „za media”. Raz na jakiś czas w mediach przebrzmi kampania społeczna, która ma zachęcić do płacenia abonamentu. Niemniej jednak rzeczywistość jest brutalna. Nie lubimy płacić abonamentu i według różnych szacunków, z tego obowiązku nie wywiązuje się około połowa Polaków. Dla mediów to akurat nic strasznego, bo rząd zawsze znajdzie dodatkowe miliony, żeby zasilić kasę telewizji. Szkoda tylko, że można znaleźć setki innych sposobów na wydanie tych pieniędzy. Każdy z nich będzie lepszy niż finansowanie mediów publicznych.

Jako społeczeństwo nigdy nie lubiliśmy płacić abonamentu. Dlatego zupełnie nie dziwią mnie kalkulacje, które wykonał portal money.pl. Wynika z nich, że tego podatku nie płaci blisko połowa z nas. Praktycznie w każdym gospodarstwie domowym znajduje się telewizor. Na 13,5 mln polskich gospodarstw domowych, aż 96,4 % posiada odbiorniki telewizyjne. Zarejestrowanych jest jedynie połowa. Teoretycznie wpływy z abonamentu powinny wynosić około 3 miliardów złotych w skali roku. Obowiązek zapłaty abonamentu wynika z samego faktu posiadania w domu odbiornika, a nie od tego, co na nim oglądamy. Tymczasem wpływ z abonamentu wynosi „zaledwie” 777 milionów złotych. Jak widać, niepłacenie abonamentu to spore straty w budżecie mediów.

Abonament RTV – najgorzej płacą na Podkarpaciu

Redakcja money.pl przeanalizowała dane dotyczące wpływu z opłat abonamentowych w poszczególnych województwach. W kalkulacjach uwzględniono również emerytów i rencistów, którzy w większości przypadków są zwolnieni z obowiązku płacenia abonamentu. Wyniki są bardziej niż zastanawiające. Okazuje się, że najbardziej sumiennie abonament płacą mieszkańcy województwa śląskiego. W 2018 roku zapłaciło go aż 61,7% wszystkich gospodarstw domowych. Z kolei najgorzej wypada… Podkarpacie. Wydawałoby się, że bastion wyborców Prawa i Sprawiedliwości będzie najchętniej płacił abonament. Tymczasem, jak wynika z obliczeń money.pl, zaledwie 45,9% gospodarstw tego rejonu płaci abonament. Sąsiednie województwa wcale nie wypadają lepiej. Świętokrzyskie oraz lubelskie to odpowiednio 49,5% i 49,3%. Blado wypada też małopolskie, gdzie wynik wyniósł 52,6%.

Rada Języka Polskiego w grzecznych słowach nazwała TVP szczujnią

Pozytywnie wyróżniają się natomiast mieszkańcy województw wielkopolskiego, mazowieckiego i opolskiego. Odsetek płacących wynosi tam odpowiednio 59,6%, 58,2% oraz 58,6%. Informacje te zbiegają się w czasie z doniesieniami Poczty Polskiej, która chwali się akcją wymierzoną w niepłacących abonament. W pierwszym kwartale tego roku wysłano 64 tysiące wezwań do zapłaty i wystawiła 14 tysięcy tytułów wykonawczych. To zdecydowanie mniej niż w tym samym okresie poprzedniego roku. Sytuacja jednak nie zmieni się, jeżeli podmiotem uprawnionym do egzekwowania abonamentu w dalszym ciągu będą pracownicy poczty. Chociaż może lepiej nie podsuwać takich pomysłów rządzącym i niech zostanie tak, jak jest. Paski TVP nie są warte złamanego grosza.

58 odpowiedzi na “To nawet zabawne, że na Podkarpaciu, w bastionie PiS, jest największy odsetek ludzi, którzy nie płacą abonamentu RTV”

 1. Najgorsze jest to, że w zasadzie nie da się kupić dużego ekranu niebędącego telewizorem ani wzmacniacza, budzika czy samochodu bez wbudowanego radia, więc nawet jak ktoś nie korzysta, to sam fakt posiadania urządzenia wymusza konieczność płacenia abonamentu.

  • No zamiast TV możesz kupić monitor, budzików bez radia jest od groma, a wzmacniacze z radiem to raczej nie wzmacniacze tylko popierdółka. Przesadzasz ;p

   Natomiast sam „podatek od posiadania radioodbiornika” jest debilny w konstrukcji, sensie, prawnie itd. – oczywiście się zgadzam.

   • trzeba by kupić TV i wymontować tuner…. chociaż brak podłączonej antenty chyba też jest ok

  • Jaką znowu konieczność ? Nie chcesz to nie płacisz. Ten podatek jest podatkiem od frajerstwa w i to nie tylko na zamieszkiwanym przeze mnie podkarpaciu. Nikt nie potrafi przymusić realnie do jego płacenia,człowieka w bazie to oni mają chyba dopiero jak im się zgłosi do płacenia abonamentu. Podatkiem tego oficjalnie nie zrobią,bo prawo unijne WYKLUCZA dotowanie z publicznych pieniędzy prywatnych spółek.

   A teraz najlepsze – znalezione w necie:

   Osoby wezwane do zapłaty abonamentu powinny przeczytać Kodeks Spółek prawa handlowego który stanowi, że abonament jako forma rozliczenia

   finansowego jest możliwy jeżeli obie strony umowy… cywilno-prawnej

   zaakceptują jej warunki i dojdzie do zawarcia takiej umowy. Telewizja

   Polska SA jedynie na podstawie takiej umowy może wystąpić do drugiej

   strony o wypełnienie swojego umownego zobowiązania. Stworzona TVP SA –

   jest innym podmiotem gospodarczym niż peerelowska TVP i jako osoba

   prawna powinna takie umowy z odbiorcami swoich programów zawrzeć, gdyż

   jako Spółka prawa handlowego nie może postąpić inaczej. Żaden posiadacz

   telewizora w Polsce nigdy nie zawierał umowy ze spółką TVP SA. Ustawa o

   tzw. abonamencie dotyczyła TVP która była w PRL-u firmą państwową i

   która działała na zupełnie innych zasadach, w której obowiązywały

   ograniczenia płacowe. Ale rządzący się chcieli płacić swoim pupilom

   krociowe wynagrodzenia to powstała TVP SA jako spółka prawa handlowego

   mogła już tak działać, biznes – to biznes i co komu do tego, żadne

   ustawy kominowe już nie obowiązywały.Zapomniano tylko, że ustawa o abonamencie też już ich nie dotyczy i tu popełniono błąd

   • Tylko oficjalnie jest to podatek od posiadania odbiornika TV i radiowego. A na co te środki idą to już inna para kaloszy.

  • Powinno być tak jak z niektórymi płatnymi stronami w necie. Płacisz, to nie masz reklam. Nie płacisz, to oglądaj reklamy. Myślę, że wtedy wyszłoby jak szydło z worka, że ludzie wolą dopłacić za brak tandety z głośników.

    • Nie wiem:D w każdym razie faszerowanie ludzi inżynieryjno-społecznymi wiadomościami, które kształtują ich opinie i ulepiają ich na wzór bezrefleksyjnych PiSowców lub PO(d)stępowców, dołączając do tego co kwadrans strumień ogłupiających reklam i prowadzących prześcigających się w durnych tekstach i w mówieniu do ludzi jak do dzieci lub zwierząt domowych , i za to wszystko kazać komuś płacić, a potem śmiać się, że w województwach, gdzie relatywne ubóstwo sięga 20%, a skrajne ubóstwo 10+% , ludzie nie płacą abonamentu ;p
     To trochę jak folwark zwierzęcy Orwella.

     • ja w pełni sie zgadzam z ilością szajsu w TV i Radiu, tylko nie wiem, jak mieliby wprowadzić wersję bez reklam w wypadku medium transmitowanego na żywo :) Zwłaszcza, że reklam jest tak dużo, że po prostu by nie mieli czego puścić – no chyba, że w wersji premium w miejscu reklam jakąś muzykę automat daje.

 2. To żenujące że od tylu lat nikt nie potrafi wprowadzić rozliczenia „abonamentu RTV” przy corocznym PIT. Od każdego 72 zł rocznie (6zł/mies). Warunek że 100% trafi do KRRiTV a nie jako podatki od podatków.
  Szybko licząc 30 mln ludności 18+ * 72 zł = 2,16 mld i załatwione.

  ps. w zamian tego, słuchanie/oglądanie TVP i PR w miejscach publicznych zwolnione z tantiem – bo skoro wszyscy płacimy…
  ps2. w d* mam że obecnie to rządowa propaganda – za kilka lat nie będą, a problem zostanie.

   • Tak.
    A różne mistrzostwa to się chce oglądać? Za darmo one nie są, niestety.

    Poza tym, zauważ że nikt nie dofinansowuje Wiadomości czy Panoramy – kasa z tej opłaty idzie na konkretne cele, i co roku są one opisywane w sprawozdaniu. Ile gdzie co kiedy etc poszło na co.

    Nie cierpię bełkotu TVP jak większość, ale nie uważam pieniędzy wydanych z abonamentu RTV za zmarnowane.

    • Idiotyzmy pieprzysz ! Na idiotę tym razem wychodzisz !
     Pomijając to,czy to jest szambo czy nie (moim zdaniem takie samo szambo jak TVN) – ja z TVP żadnej umowy nie podpisywałem !!! A dodatkowo osobiście z telewizora ani z radia NIE KORZYSTAM a na PiSowskie odpowiedniki Lisa czy na Lisa za rządów PO nie zamierzałem i nie zamierzam płacić.

     I nie – jak TVP nie będzie walic propagandy PiSu to propagandę PO czy innego cholerstwa. Jak by jej nie było nic by się nie stało. Zresztą z tego co wiem,to podobno w TVP i w radiu reklamy są – niech z nich żyją.

    • Byłaby zgoda pod warunkiem braku reklam lub zmniejszenia ich liczby o jakieś 80% – w sytuacji aktualnej nie ma za co płacić abonamentu, bo wymienione przez Ciebie korzyści są równoważone przez stratę czasu na reklamy.
     Pozdrawiam.

     • Idealnie nie jest, ale zauważ że w TVP i tak reklamy są pomiędzy programami. W innych komercyjnych telewizjach masz je co 15-20 minut. Więc i tak jest dobrze.

      Poza tym, jak nie reklamy pomiędzy programami to co – teledyski na brakujące 4:40 minuty aby kolejna pozycja zaczęła się równo o 18:00 ? To się zacznie sprzedawanie teledysków (wykonawcy). Jeden pies.
      Z reklamami plus taki, że idzie na nich nieźle zarobić. A co do zarobków, to zauważ że koszt funkcjonowania TVP to grube miliardy – dofinansowanie z abonamentu RTV to tylko 2 mld. w ciągu roku.

      Wiesz, ja nie chce jakoś na siłę bronić TVP, ale realia są takie że działanie takiej telewizji kosztuje… Czasami zresztą słyszymy ile to FIFA czy inna organizacja sobie chciała za jakąś lige … i wtedy się okazuje że budżet TVP nie starcza ;d
      Kto ma za to płacić? I dlaczego Komorra poleciał do Solorza prosić o odkodowanie … tak ma wyglądać oglądanie naszych narodowych drużyn że prezydent lata od Polsatu do NC+ albo gdzieś indziej i prosi żeby poleciało na ogólnopolskiej antenie? Serio?

      Inna sprawa, że poza abonamentem TVP (którego rozliczenia są dostępne), to w TVP kasa jest marnotrawiona – i tym trzeba się zająć, a Kurskiego obciążyć za niegospodarność. Bo podobno zarządy odpowiadają swoim majątkiem… ;)

   • Spraw by z moich podatków nie szło na patologię 500+,
    spraw by z moich podatków nie szło na kary CO2,
    i spraw by z moich podatków nie szło na masę innych rzeczy których nie używam (od muzeów przez biblioteki i parki wodne, stanice harcerskie, domy kultury itd. itp.)…
    …i wtedy też powiem: chcesz to im płać, innych nie zmuszaj.

 3. To jasne, że chodzi raczej o średnie zarobki tych województw, a nie o przynależność do plemienia PiS. To podatek, więc każdy normalny człek chcę go zapłacić jak najmniej lub wcale.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *