Abonenci Neostrady zablokowani przez Wikipedię

Gorące tematy Technologie Zakupy Dołącz do dyskusji (4)
Abonenci Neostrady zablokowani przez Wikipedię

Abonenci Neostrady dysponujący dynamicznymi adresami IP zostali zablokowani przez Wikipedię.

Ze względu na notoryczne i długotrwałe czyny wandalizmu, które sprawiały wiele problemów twórcom Wikipedii – internetowej encyklopedii współtworzonej przez internautów – postanowiono zablokować wszystkie dynamiczne adresy IP pochodzące z usługi Neostrada sieci Orange.
Wandalizm, jak określiła to Wikipedia, polegał na tym, że niszczono i kasowano wiele haseł, treści i artykułów mających encyklopedyczną wartość, a także wielu stron należących do użytkowników tego portalu. Dodatkowo wielokrotnie i notorycznie zdarzały się sytuacje, w których komentujący dopuszczali się obrazy i stosowali groźby karalne wobec innych użytkowników.

Kolejnym naruszeniem zasad było propagowanie treści i postaw nazistowskich, a także wychwalanie zasług osób uznanych za zbrodniarzy wojennych. Napiętnowano także trollowanie i inne zachowania, które nie przystawały do powagi elektronicznej encyklopedii.

Jak donosi Wikipedia, wielokrotnie zwracano się do operatora usługi Neostrada, sieci Orange, by dokonał interwencji w zgłoszonych sprawach. Niestety nie doczekało się to oczekiwanej reakcji ze strony operatora, dlatego administratorzy Wikipedii postanowili zablokować na okres 1 roku możliwość tworzenia i dokonywania jakichkolwiek modyfikacji czy zapisów w dowolnej wersji encyklopedii, dokonywanych z puli 524 228 dynamicznych adresów IP, które należą do usługi Neostrada w sieci Orange.

Zmian będą jednak mogły dokonywać abonenci Neostrady, które mają konto użytkownika, lub takowe założą, kontaktując się z administratorami serwisu. Administratorzy Wikipedii sugerują też, że jeśli ktokolwiek ma pretensje o zablokowanie puli adresów Neostrady, to powinien zgłosić skargę operatorowi, czyli w tym wypadku firmie Orange.

Ze swojej strony dodam, że pretensje należą się zarówno operatorowi, ale także wszystkim tym osobom, które dokonywały czynów określanych jako wandalizm i niestosującym się do regulaminu portalu Wikipedia.

Mimo wszystko mam wątpliwości, czy taki krok zamknie wandalom możliwość anonimowej działalności na Wikipedii, czy innych portalach. Obecnie, przy powszechnym dostępie do internetu w miejscach publicznych (dworce, kafejki, pociągi, deptaki miejskie, etc.) oraz dostępie do tanich starterów, które za kilkanaście złotych oferują pokaźne paczki danych do pobrania i wysłania, które po zużyciu można zniszczyć i wyrzucić, takie działania Wikipedii ograniczą zapędy trolli, nazistów, czy hejterów.

Masz problemy lub wątpliwości związane z usługami internetowymi, telefonicznymi lub dostępem do usług internetowych i chciał(a)byś uzyskać poradę prawnika? Z redakcją Bezprawnik.pl współpracuje zespół prawników specjalizujących się w poszczególnych dziedzinach, który solidnie, szybko i tanio pomoże rozwiązać Twój problem. Opisz go pod adresem e-mailowym kontakt@bezprawnik.pl, a otrzymasz bezpłatną wycenę rozwiązania sprawy.

Zdjęcie z serwisu Shutterstock