Co się odwlecze, to nie uciecze. Parlament Europejski w ponownym głosowaniu przyjął projekt nowej dyrektywy o prawie autorskim. To oznacza zielone światło do dalszych prac nad tym kontrowersyjnym prawem.
Parlament Europejski w dzisiejszym głosowaniu poparł projekt kontrowersyjnej dyrektywy, którą w mediach określa się jako „Acta 2”. Za projektem zagłosowało 438 posłów, przeciwko było 226, natomiast 39 z nich wstrzymało się od głosowania. O wynikach na Twitterze poinformował europoseł Prawa i Sprawiedliwości Tomasz Poręba.
Czarny dzień dla wolności w internecie. #ACTA2 glosami także posłów PO przyjęta. Delegacja @pisorgpl zdecydowanie przeciw pic.twitter.com/OYg2E2LFyi
— Tomasz Poręba (@TomaszPoreba) September 12, 2018
Acta 2 przyjęte – co dalej?
To już drugie podejście europosłów do tego tematu. Przypomnijmy, że w poprzednim głosowaniu, które miało miejsce w lipcu, wyniki kształtowały się zgoła odmiennie. Wtedy parlament odrzucił projekt dyrektywy stosunkiem głosów 318 do 278. Po tamtym głosowaniu projekt nie trafił do kosza, a jedynie upadła jedna z jego wersji. Po sromotnej porażce urzędnicy zabrali się do wytężonej pracy. Do projektu zgłoszono ponad 250 poprawek. Nie wszystkie z nich zostały w dzisiejszym głosowaniu przyjęte.
Najbardziej kontrowersyjne artykuły, a więc artykuł 11 i artykuł 13 również były przedmiotem poprawek i nie ostały się bez zmian.
Catastrophic Article 11 vote: The European Parliament just endorsed a #linktax that would make using the title of a news article in a link to it require a license. #SaveYourInternet #SaveTheLink pic.twitter.com/hWti1XyoQi
— Julia Reda (@Senficon) September 12, 2018
Przyjęte poprawki jednak nie zmieniły sedna tych przepisów, a zatem są i z pewnością będą mocno krytykowane. Julia Reda poinformowała, że w zakresie artykułu 13 parlament opowiedział się za filtrowaniem treści. Zwolnione z tego obowiązku mają być tylko najmniejsze serwisy. To oznacza filtrowanie również memów. Artykuł 11 będzie nakładał na wydawców obowiązek posiadania licencji czy też zgody na korzystanie z nagłówków. To oznacza, że parlamentarzyści opowiedzieli się za tak zwanym podatkiem od linków.
Article 13 vote: The European Parliament endorses #uploadfilters for all but the smallest sites and apps. Anything you want to publish will need to first be approved by these filters, perfectly legal content like parodies & memes will be caught in the crosshairs #SaveYourInternet pic.twitter.com/bTEtXRS3qx
— Julia Reda (@Senficon) September 12, 2018
Wynik dzisiejszego głosowanie z pewnością ucieszy ZAiKS i ZPAV, które to mocno lobbowały za przyjęciem dyrektywy. Artykuł 11 i artykuł 13 to oczywiście nie jedyne kontrowersyjne rozwiązania, które zakłada ACTA 2. Komentatorzy zwracają też uwagę na brzmienie art. 12a, który może doprowadzić do.. zakazu wykonywania selfie i krótkich filmików z wydarzeń sportowych. Dzisiejsze głosowanie oczywiście nie oznacza, że nowe prawo zaczyna obowiązywać natychmiast. Proces legislacyjny wciąż trwa, a jego zakończenie prognozowane jest na początek 2019 roku.