Skreślenie agresywnego dziecka z listy dzieci uczęszczających do przedszkola jest jak najbardziej możliwe. Co więcej, o skreślenie z listy wcale nie tak trudno, jak się zdaje. Natomiast jeśli przedszkole pozostaje bierne, to można złożyć skargę na jego postawę. Kiedy i w jakich przypadkach jest to możliwe? Jakie jeszcze kroki musi podjąć przedszkole względem takiego dziecka przed usunięciem dziecka z placówki?
Skreślenie agresywnego dziecka z listy
Temat agresji w przedszkolu jest znany praktycznie każdemu rodzicowi. Jeśli sam nie doświadczył takiego problemu, to z pewnością słyszał, że w innej grupie przedszkolnej jest taki problem, z którym muszą się mierzyć rodzice i ich dzieci. Co zrobić w sytuacji, gdy nasze dziecko pada ofiarą przemocy ze strony innego dziecka? Pierwszą myślą jest doprowadzenie do skreślenia agresywnego dziecka z listy przedszkolaków, aby zapewnić bezpieczeństwo reszcie grupy. Faktycznie takie rozwiązanie jest możliwe. Jednak w pierwszej kolejności przedszkole zobowiązane jest do podjęcia różnych innych czynności. Istotą w sprawie jest też odpowiedź w końcu na pytanie kto odpowiada za dziecko w przedszkolu. Oczywiste przecież jest, że zapewnienie bezpieczeństwa leży po stronie przedszkola.
Pierwsze poważniejsze kroki
Cały bieg czynności powinno rozpocząć zgłoszenie dyrekcji przez nauczyciela, iż w danej grupie jest dziecko agresywne. W tym momencie przedszkole jest już zobowiązane do podjęcia dalszych działań skierowanych na zapewnieniu pomocy dzieciom. Zazwyczaj jest to konsekwencja tego, iż nauczyciel nie radzi sobie już z agresywnym dzieckiem i nie może zapewnić bezpieczeństwa innym dzieciom. Dyrektor w takim przypadku jest zobowiązany do udzielenia nauczycielowi pomocy w realizacji zadań opiekuńczych i wychowawczych. Jest również zobowiązany do zorganizowania odpowiedniej pomocy psychologiczno-pedagogicznej zarówno dla agresywnego dziecka jak i dla jego rodziców. Dalej dyrektor wskazuje rodzicom dziecka placówki, do których również mogą się udać po pomoc i zdiagnozować swoje dziecko. Postawienie odpowiedniej diagnozy będzie często konieczne, aby móc zapewnić dziecku dodatkowego nauczyciela. Na czym oczywiście skorzysta cała grupa.
Zapoznaj się ze statutem przedszkola
Jeśli problem nie znika, a wręcz narasta, można wymagać od dyrekcji podjęcia kolejnych kroków skierowanych na usunięcie agresywnego dziecka z przedszkola. Istotnym dokumentem, jaki pomoże nam w tej kwestii, jest statut przedszkola. Oprócz zadań, jakie ma spełniać placówka, praw i obowiązków dzieci oraz rodziców, zagadnień dotyczących współpracy z rodzicami, znajdziemy tam również informacje o tym, kiedy dyrektor wraz z radą pedagogiczną mogą podjąć decyzję o skreśleniu dziecka z listy. Znajomość statutu jest bardzo istotna na tym etapie.
Sąd Rodzinny w skrajnych przypadkach
W naprawdę poważnych sytuacjach rada pedagogiczna może rozważyć poinformowanie o sytuacji sądu rodzinnego. Szczególnie jeśli rodzic trudnego dziecka nie współpracuje lub zaniedbuje swoje rodzicielskie obowiązki. W zasadzie wskazać należałoby, iż powinien to być obowiązek przedszkola, a nie tylko możliwość. Jeśli przedszkole pozostaje bierne, pomimo widocznych problemów warto poruszyć tę kwestię w rozmowach z dyrekcją.
Skarga na przedszkole jak i gdzie złożyć
Jeśli działania podjęte przez przedszkole są znikome i niewystarczające, to istnieje możliwość złożenia skargi. Oficjalną pisemną skargę należy złożyć do dyrektora przedszkola, bądź jego zastępcy. Osoba, która przyjmuje skargę, musi sporządzić stosowną notatkę z tej sytuacji. Na notatce musi się również podpisać skarżący. Istnieje również możliwość złożenia skargi do organu zarządzającego tj. do wójta, burmistrza, prezydenta lub wprost do kuratorium oświaty. Jeśli skarga dotyczy ściśle pracy dyrektora przedszkola, to składa się ją do gminy. Oczywiście sprawa nie musi dotyczyć tylko i wyłącznie nieradzenia sobie przez placówkę z agresywnym dzieckiem.
Należy wskazać, że kurator oświaty jest jednostką, która sprawuje nadzór pedagogiczny nad przedszkolami. To tu należy zgłaszać nieprawidłowości w działaniu placówek i zaniedbania ze strony kadry pedagogicznej i dyrekcji przedszkola. Z pewnością zgłoszenie takiej sprawy nie pozostanie bez echa i mocno wpłynie na działania podejmowane w przedszkolu. Jednak warto też pamiętać, że jest to podmiot, którego kompetencji nie powinno się nadużywać.