Wszystko wskazuje na to, że upały mogą skończyć się już wkrótce. Od rana w całej Polsce rozsyłane są alerty RCB. W tym także – jak się okazuje – po angielsku.
Takiego sms-a dostał chociaż raz już chyba każdy
Alerty RCB są wysyłane do Polaków już od jakiegoś czasu. To system ostrzegania przed zagrożeniami; co ważne, nie trzeba zapisywać się do żadnego systemu, żeby otrzymywać takie powiadomienia. SMS-a otrzymują wszystkie osoby, które znajdują się na obszarze potencjalnego wystąpienia sytuacji kryzysowej zagrażającej życiu. W wiadomości tekstowej znajdą informacje na temat tego, co się właściwie dzieje (lub raczej: co może się dziać) wraz z podaniem lokalizacji wystąpienia zagrożenia.
Teoretycznie alerty RCB są wysyłane tylko w nadzwyczajnych sytuacjach – tak, by obywatel wiedział, że faktycznie dzieje się coś mocno niepokojącego. W praktyce jednak jest jak jest; można czasem odnieść wrażenie, że alerty RCB są rozsyłane „na ślepo”. Wiele osób dostało już informację o zagrożeniu, które nigdy nie nastąpiło. Oczywiście można zrzucić winę na fakt, że prognozy nie zawsze są dokładne, bo niektórych anomalii pogodowych nie da się dokładnie przewidzieć. Z drugiej strony – czy alerty RCB stworzono po to, by dostawać je także w sytuacjach, gdy zagrożenie wcale nie dotyczy naszej lokalizacji? Zbyt częste niesprawdzanie się alertów może doprowadzić bowiem do sytuacji, w której obywatele stwierdzą, że nawet nie ma sensu wczytywać się w treść sms-a. A to byłaby sytuacja wysoce niepożądana, zwłaszcza, jeśli wiadomość tekstowa faktycznie pomogłaby kogoś ochronić przed niebezpieczeństwem. Na razie jednak zjawisko nie ma aż takiej skali, dlatego ewentualne błędy można wybaczyć.
Alerty RCB po angielsku i nie tylko
Dziś już od rana w wielu rejonach Polski rozsyłane są alerty RCB. Ich treść jest dość „standardowa”; niemal zawsze znajdziemy dopisek o pozostaniu w domu (jeśli jest taka możliwość) czy o unikaniu otwartych przestrzeni (zwłaszcza, jeśli prognozowana jest gwałtowna burza z piorunami):
Co jednak jeszcze ciekawsze, alerty RCB są rozsyłane także w wersji anglojęzycznej:
Jeśli zatem ktoś zastanawiał się nad tym, czy taka wiadomość po angielsku to zwykły alert RCB, czy może jakiś sms od oszusta lub naciągacza, to może być spokojny. To „tylko” wiadomość o potencjalnym zagrożeniu.