Alimenty dla małżonka – po rozwodzie pieniądze nie tylko na dziecko!

Codzienne Rodzina Dołącz do dyskusji
Alimenty dla małżonka – po rozwodzie pieniądze nie tylko na dziecko!

Alimenty zwykle kojarzą się z opłatami na wspólne dziecko po rozwodzie dwóch osób. Jednak w wielu sytuacjach małżonkowie mogą żądać należnych im pieniędzy także między sobą. Podpowiadamy w jakich sytuacjach można liczyć na takie pozyskanie środków.

Po pierwsze, w kwestiach spornych dotyczących rozwodów należy wziąć pod uwagę podstawowe czynniki, takie jak przesłanki pozytywne i negatywne oraz dwie strony konfliktu. Para może być obarczana winą za rozpad związku po równo bądź ze wskazaniem na jedno z nich. Szczegóły opisywaliśmy w artykule mówiącym o tym jak uzyskać rozwód bez zgody małżonka.

Alimenty dostępne są nie tylko na dziecko, ale także na tego małżonka, którego sytuacja materialna uległa pogorszeniu. O takie stałe dopłaty od drugiej strony konfliktu mogą jednak ubiegać się tylko ci, którzy nie zostali wskazani jako wyłącznie winni rozkładu pożycia. Jeśli więc osoba poprzez rozwód z orzeczeniem o winie jest w stanie udowodnić, że nie ponosi całkowitej odpowiedzialności za rozpad małżeństwa, może starać się o alimenty. Podstawą do tego jest art. 60 kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, który podaje między innymi:

§ 1. Małżonek rozwiedziony, który nie został uznany za wyłącznie winnego rozkładu pożycia i który znajduje się w niedostatku, może żądać od drugiego małżonka rozwiedzionego dostarczania środków utrzymania w zakresie odpowiadającym usprawiedliwionym potrzebom uprawnionego oraz możliwościom zarobkowym i majątkowym zobowiązanego.

Co więcej, gdy jeden z małżonków jest całkowicie winny rozkładu pożycia, na mocy dalszej części tego artykułu musi przyczyniać się do zaspokajania w uzasadnionym zakresie potrzeb małżonka niewinnego, nawet jeśli ten nie znajduje się w niedostatku. Jest to zobowiązanie, które wygasa dopiero gdy strona pobierająca alimenty wejdzie w nowy związek małżeński. W sytuacji, kiedy osoby płacąca pieniądze nie była całkowicie winna, musi wspierać byłego partnera przez pięć lat od orzeczenia rozwodu.

Należy pamiętać o tym, że wysokość wsparcia jest uzasadniona od wielu czynników. To między innymi możliwości finansowe tego z małżonków, która ma płacić drugiemu, a także rzeczywiste potrzeby pobierającego pieniądze. W celu odpowiedniego uargumentowania swojego wniosku, konieczne będzie więc zebranie wszelkiej dokumentacji wskazującej nasze potrzeby. Warto w tym celu skonsultować się z prawnikiem, który poradzi co zrobić, aby sprawa zakończyła się dla nas z jak największą korzyścią, także materialną. Specjaliści współpracujący z naszym serwisem dyżurują pod adresem kontakt@bezprawnik.pl i w możliwie najszybszym tempie odpowiedzą na wszystkie nadesłane wiadomości, rozwiązując rozmaite problemy prawne i ułatwiając zrozumienie ustaw.