Alior Bank mocno podnosi oprocentowanie lokat i kont oszczędnościowych. Takich ofert będzie wkrótce więcej

Finanse Dołącz do dyskusji (1)
Alior Bank mocno podnosi oprocentowanie lokat i kont oszczędnościowych. Takich ofert będzie wkrótce więcej

Dobra wiadomość dla osób, które rozważają ulokowanie swoich oszczędności na lokacie. Alior Bank podniósł oprocentowanie lokaty do 5 proc., dzięki czemu dołączył do niewielkiego (na razie) grona banków, które zdecydowały się na podobne posunięcie.

Alior Bank podniósł oprocentowanie lokaty do 5 proc.

Od niedawna rośnie oprocentowanie lokat. Na lokatę z oprocentowaniem rzędu 5 proc. w skali roku mogą liczyć na przykład nowi klienci Nest Banku. Lokata jest półroczna, a minimalna kwota, jaką trzeba wpłacić, wynosi 1000 zł. Dzięki temu nawet osoby, które mają niewielkie oszczędności, mogą skorzystać z oferty.

Z kolei ING Bank Śląski proponuje lokatę trzymiesięczną – z oprocentowaniem 4 proc. w skali roku. Osoby, które chcą skorzystać z tej oferty, muszą się jednak pospieszyć, bo mogą to zrobić tylko do 11 maja.

Dla niektórych klientów kusząca może być również nowa oferta Banku Pekao. Sześciomiesięczna lokata, powiązana z inwestycją w jeden z pięciu produktów, jest oprocentowana na poziomie 4 proc. w skali roku (chyba, że klient wybierze opcję, w której mniej środków trafia do funduszy inwestycyjnych, a więcej bezpośrednio na lokatę – wtedy oprocentowanie jest nieco niższe).

Jeszcze wcześniej oprocentowanie lokat podniósł mBank (trzymiesięczna lokata na 2,1 proc. w skali roku), chociaż w porównaniu do wymienionych wyżej ofert ta nie wydaje się już aż tak atrakcyjna. Z kolei w PKO BP roczne lokaty są oprocentowanie na poziomie 2,5-3,3 proc. w skali roku.

Teraz do grona banków, które zdecydowały się na zaproponowanie klientom korzystniejszej oferty lokowania swoich oszczędności, dołączył Alior Bank, który podniósł oprocentowanie lokaty do 5 proc. Skorzystać z oferty będzie można już od jutra, będzie jednak ona dostępna wyłącznie w aplikacji Alior Mobile dla klientów, którzy udzielili zgód marketingowych oraz 30 kwietnia mieli konto osobiste lub oszczędnościowe w złotych. Oferta przeznaczona jest dla klientów dokonujących po raz pierwszy aktywacji aplikacji, a sama lokata jest trzymiesięczna. Co istotne, klient będzie mógł otworzyć jedną taką lokatę – i umieścić na niej maksymalnie 20 tys. zł.

To, co może być dla wielu interesujące, to fakt, że od jutra Alior Bank będzie mieć w swojej ofercie również lokatę roczną – i stawka również wyniesie 5 proc. Klienci będą mogli też wybrać lokatę na 182 dni (4,5 proc. w skali roku) czy 92 dni (4 proc. w skali roku).

Dodatkowo od jutra ma też wzrosnąć oprocentowanie na koncie oszczędnościowym – po spełnieniu odpowiednich warunków oprocentowanie wyniesie 4 proc. w skali roku i będzie obowiązywać przez 4 miesiące.

Kolejne banki będą podnosić oprocentowanie lokat – po dobroci lub pod przymusem

Premier zapowiedział niedawno, że jeżeli banki nie zaczną podnosić oprocentowanie lokat, możliwa jest interwencja rządowa. Wszystko wskazuje jednak na to, że obędzie się bez niej. Jak twierdzi prezes Banku Handlowego Elżbieta Czetwertyńska, banki będą podnosić oprocentowanie lokat – choć ze względu na nadpłynność w sektorze finansowym oprocentowanie lokat rośnie wolniej niż kredytów. Jak poinformowała podczas konferencji prasowej,

Oczekuję, że banki będą płaciły więcej, bo chyba wszyscy są tym zainteresowani, natomiast jeśli chodzi o jakieś ustawy w tym zakresie, to na ten moment nie mamy takich informacji.

Tym samym można się spodziewać w kolejnych tygodniach większej liczby ofert lokat z korzystniejszym oprocentowaniem – banki będą wolały uatrakcyjnić oferty lokowania środków bez państwowego przymusu.