ZUS szykuje cyfrową rewolucję. Mobilna aplikacja do płacenia składek to tylko część planu

Firma Technologie Dołącz do dyskusji (187)
ZUS szykuje cyfrową rewolucję. Mobilna aplikacja do płacenia składek to tylko część planu

Cyfrowa rewolucja w ZUS coraz bliżej. Prezes Zakładu, prof. Gertruda Uścińska, zapowiada nowe rozwiązania. Uruchomiony zostanie tzw. Jednolity Plik Ubezpieczeniowy. Oprócz tego pojawi się również aplikacja do płacenia składek ZUS. 

Cyfryzacja nie jest zbyt mocną stroną instytucji państwowych i całej administracji. Liczne awarie (np. dzisiejsza, gdy informowałam, że Twój e-PIT nie działa) czy błędy nie tylko nie ułatwiają obywatelom dokonania różnych czynności, ale często je wręcz utrudniają. Na tle państwowych instytucji wyróżnia się jednak ZUS, który od jakiegoś czasu coraz mocniej inwestuje w cyfryzację – z całkiem niezłym efektem.

Jednolity Plik Ubezpieczeniowy. ZUS przejmie rozliczanie składek

Już od jakiegoś czasu ZUS, w tym przede wszystkim – jego prezes, prof. Gertruda Uścińska, zapowiada zautomatyzowanie wielu czynności wykonywanych przez przedsiębiorców, w tym automatyzację rozliczeń składek. ZUS ma wziąć na siebie ciężar ich rozliczania. Wszystko po to, by po pierwsze, odciążyć przedsiębiorców, a po drugie – zminimalizować liczbę błędów i nadużyć. Co istotne, rozliczanie składek ZUS przez sam ZUS ma jeszcze jedną zaletę, którą zresztą powinni docenić też sami przedsiębiorcy. Po prowadzeniu zautomatyzowanych rozwiązań niemal na pewno spadnie też liczba kontroli ze strony ZUS, dotyczących właśnie prawidłowego rozliczania się ze składek. To wszystko ma zapewnić Jednolity Plik Ubezpieczeniowy.

Na razie nie wiadomo, na jakiej dokładnie zasadzie będzie działać – prezes ZUS zdradza jednak, że przedsiębiorcy na pewno nie będą musieli już dostarczać większości dokumentacji, którą przesyłają co miesiąc do Zakładu. System ma pobierać dane automatycznie.

ZUS chce też odświeżyć swoją stronę internetową i zintegrować ją z rządową stroną gov.pl.

Aplikacja mobilna do płacenia składek ZUS

O ile jednak już wcześniej wiadomo było, że ZUS ma zamiar rozliczać składki dla przedsiębiorców i ograniczyć zbędną dokumentację, o tyle dopiero teraz prezes ZUS oznajmiła, że Zakład szykuje dla firm znacznie więcej niespodzianek – wśród nich ma być m.in. aplikacja mobilna do płacenia składek ZUS. Nie wiadomo na razie, czy będzie w pełni zintegrowana z zapowiadanym Jednolitym Plikiem Ubezpieczeniowym, ale można się spodziewać, że znacząco przyspieszy płatności składek. W końcu prawdopodobnie wystarczy, że przedsiębiorca odpali na swoim smartfonie dedykowaną aplikację, by za pomocą dwóch-trzech kliknięć dokonać płatności.

Zadziwiające jest zresztą to, że ZUS – jako jedna z naprawdę niewielu instytucji państwowych – nie tylko całkiem sprawnie realizuje proces cyfryzacji, ale także że są to przede wszystkim rozwiązania mocno przypominające te biznesowe. Aplikacja mobilna do płacenia składek ZUS będzie kolejnym krokiem.

Rządowa chmura danych

To jednak nadal nie wszystko, jeśli chodzi o cyfryzację ZUS-u. W planach jest też utworzenie rządowej chmury danych – za jej pomocą różne instytucje państwowe (prawdopodobnie przede wszystkim ZUS i skarbówka) mogłyby przekazywać sobie różne dokumenty. Na razie jednak ciężko określić, kiedy takie rozwiązanie miałoby wejść w życie.

Do zapewnień ze strony ZUS-u można podejść z ostrożnym optymizmem. E-składka, e-akta czy e-zwolnienia lekarskie funkcjonują raczej bez większych problemów. Wydaje się również, że Zakład rozumie, że jako instytucja państwowa nie może zatrzymywać się w czasie, jeśli chodzi o rozwiązania technologiczne – a to akurat dobry znak dla wszystkich przedsiębiorców.