Tak wyglądał armageddon na polskich mieszkaniach pod koniec ubiegłego roku. W Krakowie podrożały o 35 proc.

Inwestowanie Nieruchomości Dołącz do dyskusji
Tak wyglądał armageddon na polskich mieszkaniach pod koniec ubiegłego roku. W Krakowie podrożały o 35 proc.

W ostatnim kwartale 2023 roku, polski rynek mieszkaniowy doświadczył niezwykłej dynamiki. Z analizy danych dostarczonych przez Metrohouse & Credipass wynika, że wartość wypłaconych kredytów mieszkaniowych przekroczyła 28 miliardów złotych, ustanawiając tym samym historyczne maksimum.

Czynnikiem napędzającym ten wzrost była oczywiście inicjatywa Bezpieczny Kredyt 2%, która miała również znaczący wpływ na wzrost cen mieszkań na rynku wtórnym.

Spojrzenie na średnie ceny transakcyjne mieszkań na rynku wtórnym ukazuje znaczące podwyżki. Kraków przoduje z imponującym 34,5-procentowym wzrostem rok do roku, który eksperci tłumaczą niską bazą cenową z końca 2022 roku. Z kolei we Wrocławiu i Łodzi obserwujemy ponad 20-procentowe wzrosty. Równocześnie, na rynku wtórnym zanotowano ograniczone możliwości negocjacji cen, a sprzedający wykazywali dużą stanowczość w ustalaniu końcowych cen. Wszyscy dobrze chyba pamiętamy trafiające do sieci filmy z castingów na nabywcę i odbywające się na parkingach licytacje…

Równie istotnym aspektem jest rozmiar sprzedawanych mieszkań. W większości miast średni metraż oscyluje w granicach 50-60 metrów kwadratowych, z wyjątkiem Łodzi, gdzie średnia wielkość mieszkania nie przekracza 50 m². Ograniczona dostępność takich metraży, zwłaszcza na rynku deweloperskim, skutkuje szybszą sprzedażą lokali. Przykładowo, w Warszawie czas sprzedaży mieszkania wynosi średnio 69 dni, co jest znacznie krótsze w porównaniu do innych dużych miast.

Rynek pierwotny również dostarcza interesujących obserwacji. Dane za IV kwartał 2023 roku wskazują, że Gdańsk dołączył do miast z cenami przekraczającymi 15 000 zł za metr kwadratowy. Wrocław, z drugiej strony, utrzymał względną stabilność cenową dzięki wprowadzeniu przez deweloperów mieszkań z niższymi cenami. Kraków odnotował największy wzrost udziału mieszkań deweloperskich z ceną powyżej 15 000 zł za metr kwadratowy, które pod koniec roku stanowiły 44% wszystkich sprzedanych mieszkań.

Na koniec 2023 roku rynek kredytów hipotecznych odnotował rekordowe zainteresowanie programem Bezpieczny Kredyt 2%, co przyczyniło się do wysokiego wolumenu wniosków kredytowych. Chociaż środki na ten program się wyczerpały, nowy rząd już zapowiedział nowy program „Mieszkanie na start„, skierowany do rodzin wielodzietnych. Zmiany te mogą wpłynąć na przyszłą dynamikę rynku nieruchomości. Niewykluczony jest też dalszy wzrost cen wywołany nadnaturalnym zainteresowaniem.

Z jednej więc strony mamy rekordy w kredytach mieszkaniowych i wzrosty cen, z drugiej – zapowiedzi nowych programów wspierających nabywców mieszkań. Wszystko to sugeruje, że najbliższe miesiące mogą przynieść kolejne znaczące zmiany na rynku nieruchomości.