Cyfryzacja usług publicznych dla obywateli postępuje. We wtorek Ministerstwo Finansów ogłosiło, że rząd przyjął projekt ustawy, dzięki któremu nastąpi automatyzacja załatwiania spraw w skarbówce. Zmiany w tym zakresie były wyczekiwane już od dawna.
Automatyzacja spraw w skarbówce – idą duże zmiany
Najważniejszą regulacją przewidzianą w projekcie ustawy jest zastąpienie dotychczas wykorzystywanego Portalu Podatkowego przez system e-Urząd Skarbowy. Dzięki temu klienci uzyskają wreszcie możliwość bezpiecznej, dwustronnej komunikacji elektronicznej z Krajową Administracją Skarbową, co od lat było problemem. W założeniu system e-US ma być serwisem informacyjno-transakcyjnym, z którego korzystać będą podatnicy, płatnicy, a także pełnomocnicy oraz komornicy sądowi, czy notariusze. Jego premiera odbyła się w zeszłym roku – teraz system staje się bardziej funkcjonalny.
Ważną informacją jest także brak konieczności ponoszenia opłaty skarbowej za wydanie zaświadczeń w nowym systemie. Rząd chce w ten sposób premiować załatwianie spraw online, co na pewno jest dobrym rozwiązaniem.
Przyjęty projekt ustawy przewiduje możliwość kompleksowego załatwiania spraw z zakresu VAT, PIT i CIT. Są to podatki, z którymi do skarbówki zgłaszamy się najczęściej. Nie ulega więc wątpliwości, że jeżeli pomysł rządzących się sprawdzi, nowy system będzie dużym ułatwieniem zarówno dla urzędników, jak i ich klientów.
Nowością będzie także stworzenie systemu teleinformatycznego „e-Koncesje”. Ma on usprawnić proces wydawania koncesji i zezwoleń. O pracach nad jego wprowadzeniem rząd informował już w połowie zeszłego roku, lecz przez jakiś czas temat ucichł. Teraz powraca wraz z innymi istotnymi zmianami i w swoim założeniu ma ograniczyć ogromną ilość potrzebnej do tej pory dokumentacji papierowej.
Korzyści nie tylko dla obywateli
W przygotowywanych zmianach rząd widzi także korzyści dla siebie. Automatyzacja załatwiania spraw w skarbówce przewiduje bowiem ograniczenie kosztów zagranicznych przekazów pocztowych. Chodzi tu o sytuacje dotyczące konieczności zwrotu nadpłaty podatku osobom mieszkającym poza granicami Polski. Jak się okazuje, ich liczba rośnie z roku na rok i obecnie sięga już kilkunastu tysięcy. Możliwość zwrotów elektronicznych sprawi, że w budżecie pozostanie trochę więcej pieniędzy.
Choć na zapowiadane zmiany czekamy już od dłuższego czasu, to z pewnością powinniśmy im mocno kibicować. Wydaje się, że tym razem wszystko pójdzie sprawnie, gdyż projekt przewiduje wejście w życie przepisów już po 14 dniach od ich publikacji w Dzienniku Ustaw. Nowe rozwiązania są kolejnym, i na pewno nie ostatnim krokiem, szeroko pojętej cyfryzacji usług publicznych, które cieszą się coraz większą popularnością.