Kierowcy nie będą zadowoleni – wszystkie autostrady będą płatne.
Autostrady i drogi ekspresowe w Polsce, to w ciągu kilku ostatnich lat jeden z gorętszych tematów rozmów wielu kierowców, nie tylko polskich. Najważniejszym tematem jest to, że pojawiło się sporo nowych odcinków dróg, którymi można się szybko przemieszczać. Dodatkowo budowane są kolejne, choć tempo nieco spadło. Niestety kierowcy nie będą zadowoleni – wszystkie autostrady będą płatne.
W planach jest pokrycie Polski siecią dróg ekspresowych (około 5650 km) i autostrad (około 2000 km). Część autostrad jest w rękach prywatnych, a częścią zarządza GDDKiA. Komercyjne odcinki autostrad to około 740 km, z czego pod Państwowym nadzorem jest około 260 km. Resztą płatnych odcinków zajmują się Autostrada Wielkopolska (A2), GTC (A1), Stalexport (A4).
Kliknij powyższy obrazek, aby zobaczyć jak zmieniała się sieć autostrad w Polsce.
Kierowcy szczególnie nie lubią bramek do wjazdu i wyjazdu z płatnych odcinków autostrad. To zwykle przed nimi tworzą się korki podczas największego nasilenia ruchu pojazdów. Jeden z takich okresów właśnie się zaczął – ludzie przemieszczają się do swoich rodzin na Święta Bożego Narodzenia, inni udają się na urlopy w góry lub inne części kraju i Europy, a samochody dostawcze przewożą znacznie większe ilości towarów.
Na niewielkiej części autostrad można szybciej pokonać bramki dzięki systemowi viaToll i viaAuto. Dzięki małemu urządzeniu i kontu, które zasila się w wyznaczonych punktach lub przez internet, możliwe jest szybsze przejechanie punktu poboru opłat, wręcz bez zatrzymywania się – wymagane jest jedynie wolniejsze przejeżdżanie obok czytników – pasy są odpowiednio oznaczone.
Sam korzystam z takiego systemu, dzięki czemu niejednokrotnie zaoszczędziłem stania w gigantycznych kolejkach, choć aby zjechać na specjalne pasy musiałem nieco odstać, potem poszło już bardzo płynnie. Dodatkowo w upale, deszczu lub śnieżycy nie muszę otwierać okna, podawać bilecika, pieniędzy, czekać na paragon i resztę.
Mimo problemów, jakie sprawiają bramki poboru opłat, pozostaną one w użyciu nawet wtedy, gdy rząd rozstrzygnie przetarg na nowy system elektronicznego poboru opłat. Chodzi o przepisy, które nie pozwalają na zmuszenie kierowców do stosowania tylko elektronicznej formy poboru opłat.
Dodatkowo okazuje się, że nawet te autostrady, które do tej pory były wolne od opłat, zostaną objęte koniecznością uiszczania e-myta lub płatności gotówką. Prawdopodobną stawką jest 20 groszy za kilometr autostrady (tak podaje Dziennik Gazeta Prawna), choć to nie jest jeszcze przesądzone. Nie wiadomo także, czy obecne komercyjne odcinki nie podrożeją, a jeśli tak, to jakie stawki będą obowiązywały w najbliższych latach.
Przyznam, że od lat zachodzę w głowę, jak to możliwe, że w innych krajach sprawę płatności autostrad rozwiązano dość łatwo i skutecznie. Chodzi mi o winietki, które wykupuje się na dany przedział czasowy – tydzień, miesiąc, rok. Opłaty nie są wysokie, bo niejednokrotnie kwota za miesięczne zezwolenie na przemieszczanie się autostradami jest niższa niż jednokrotny przejazd kilkoma odcinkami autostrady, choćby z Warszawy do zachodniej granicy Polski.
Ciekaw jestem jakie ruchy wykona nowy rząd, żeby rozwiązać problem systemu płatności za autostrady. Czy wprowadzony zostanie faktycznie jeden wygodny i niezawodny system elektronicznego poboru opłat, czy jednak trzeba będzie korzystać z korkogennych bramek.
Obrazki: Wikimedia Commons