Bez pomocy ZUS-u niewielkie szanse na korzyści z Tarczy 4.0

Firma Dołącz do dyskusji (45)
Bez pomocy ZUS-u niewielkie szanse na korzyści z Tarczy 4.0

Tarcza antykryzysowa 4.0 została podpisana przez prezydenta Andrzeja Dudę i obowiązuje od wczoraj, zaś kluczowym elementem walki z kryzysem jest ZUS. 

Tarcza antykryzysowa 4.0 jest szczegółowo omawiana na łamach naszego portalu od dłuższego czasu. Wśród najważniejszych jej założeń należy wskazać pomoc przedsiębiorcom. Może nie kluczową, ale przyjemną jest z pewnością fakt, że umorzenie pożyczki 5 000 zł nastąpi z urzędu. Tarcza przewiduje dopłaty do kredytów zaciąganych na ratowanie przedsiębiorstwa, ale nie tylko biznesowi kredytobiorcy mogą liczyć na ulgi. Ustawa wprowadzi bowiem także wakacje kredytowe na przykład dla posiadaczy kredytów hipotecznych.

Rodzice mogą liczyć na wydłużenie okresu pobierania zasiłku opiekuńczego. Pojawią się też rozprawy online w sprawach karnych, które dołączą pod tym względem do spraw cywilnych. Należy przy tym jednak zaznaczyć, że karne rozprawy online są zdaniem sporej części naszej redakcji potencjalnym naruszeniem prawa do obrony.

Tarcza antykryzysowa 4.0 przyznaje też dodatkowe kompetencje prezesowi UOKiK-u tak, by uniknąć na przykład wrogich przejęć, będących efektem podupadających firm i pogarszającej się sytuacji gospodarczej.

Tarcza antykryzysowa 4.0 nie istnieje bez ZUS-u

Należy jednak zwrócić uwagę na to, że Państwo po raz kolejny zdecydowało się za cyfrowe centrum swoich działań operacyjnych wybrać nie urzędy skarbowe, nie urzędy pracy, a Zakład Ubezpieczeń Społecznych. To właśnie należąca do niego platforma PUE będzie swoistym centrum operacyjnym w sprawie Tarczy 4.0. Wnioski o tarczę antykryzysową, w tym o świadczenie postojowe i zwolnienie z obowiązku opłacania składek oraz dodatek solidarnościowy nadal można składać wyłącznie drogą elektroniczną, do ZUS.

„Na stronie ZUS jest zamieszczona instrukcja w jaki sposób krok po kroku założyć konto na PUE. Osoby, które nie mają dostępu do internetu mogą założyć profil na PUE w placówce ZUS. W zakładaniu profili na PUE będą pomagali pracownicy Zakładu” – wskazuje rzecznik Zakładu Paweł Żebrowski.

Koronawirus, wywołany nim kryzys oraz próby przeciwdziałania koronawirusowi stanowią duże wyzwanie dla organów państwa. Z rekordami popularności mierzy się w rezultacie skrzynka podawcza Zakładu, którą jest PUE ZUS – od marca do czerwca założono w niej 600 tysięcy profili, choć dotychczasowy wzrost utrzymywał się na poziomie 60-70 tys. miesięcznie. Łącznie w PUE ZUS znajdziemy już 4,2 miliona profili.