Bezprawnik z 1 milionem realnych użytkowników Gemius w lipcu 2018

bezprawnik.pl dołącz do dyskusji (46) 09.08.2018
Bezprawnik z 1 milionem realnych użytkowników Gemius w lipcu 2018

Jakub Kralka

W lipcu 2018 po raz pierwszy udało się nam przekroczyć 1 milion realnych użytkowników. Choć jest to informacja skierowana głównie do naszych reklamodawców i oni doskonale wiedzą, co ona znaczy, pozwolę sobie wytłumaczyć na czym polega różnica między unikalnymi użytkownikami, a realnymi użytkownikami. 

Zwłaszcza, że – nie będę ukrywał – system realnych użytkowników dość mocno premiuje Bezprawnika na tle serwisów, które monitorujemy i które uważamy za bezpośrednich konkurentów w rywalizacji na przykład o budżety reklamowe.

Ponieważ Bezprawnik jest owocem spółki zawartej pomiędzy mną, a Przemysławem Pająkiem, serwis wliczamy do grupy medialnej Spider’s Web, do której należą też pozostałe serwisy Przemka: Spider’s Web, Spider’s Web Rozrywka oraz Autoblog. Już przed miesiącem pomogło nam to w osiągnięciu dużego sukcesu jako grupa i przegonienie Grupy NaTemat, do której prócz najbardziej znanego serwisu Tomasza Lisa, wliczają się m.in. InnPoland i ASZdziennnik. Spory był w tym udział Bezprawnika, który dzięki swojej nieco mniej technologicznej tematyce jest w stanie skutecznie dotrzeć do zupełnie nowej grupy docelowej (z ankiety przeprowadzanej w maju wyszło nam, że 31% czytelników pracuje w branży prawnej, 35% to przedsiębiorcy), odmiennych zainteresowań, większej liczby kobiet oraz osób nieco starszych.

Niejako to właśnie wpływa na współczynnik realnych użytkowników. Jest to zdolność serwisu internetowego do dotarcia do jak największej liczby pojedynczych czytelników w danym miesiącu. O ile unikalni użytkownicy są nieco problematyczni – na przykład ktoś wchodząc z komputera w pracy, komputera w domu i smartfonu żony liczy się często jako 3 unikalnych użytkowników, Gemius wprowadził mechanizm zliczania oglądalności starający się wykluczyć potencjalne wizyty tej samej osoby w oparciu o monitorowanie jej zachowań. W przypadku Bezprawnika już od roku mamy świadomość, że to jest nasza strona główna:

Dopiero w dalszej kolejności ta, która wyświetla się na komputerze. Co z kolei przekłada się na to (a może i wynika z tego), że blisko 80 proc. ruchu na naszej stronie to ruch mobilny.

W styczniu 2018 trochę niespodziewanie osiągnęliśmy 1 mln unikalnych użytkowników według Google Analytics (ani razu tego wyniku nie odpuściliśmy w kolejnych miesiącach, a zdarzały się skoki wzwyż). Ale Google Analytics to statystyki na potrzeby redakcji, które rzadko kiedy dana strona udostępnia, a jeśli już, to trzeba wierzyć „na słowo”. Gemius jest powszechnie dostępny i pozwala zewnętrznemu podmiotowi w obiektywny sposób weryfikować wyniki oglądalności danego serwisu.

Oczywiście z punktu widzenia pracy redakcyjnej, Google Analytics wciąż pozostaje niepokonany, m.in. dzięki takim narzędziom monitorowania ruchu w czasie rzeczywistym:

Czy unikalni/realni użytkownicy to najważniejszy parametr danego serwisu internetowego? To w dużej mierze zależy od typu serwisu, znam serwisy sportowe, gdzie 250 000 RU kisi się we własnym sosie i to są świetne witryny. Mam świadomość, że na to właśnie na ten parametr w największym stopniu patrzą agencje reklamowe. Pod tym względem udało nam się przegonić wiele starszych stażem lub bardzo agresywnych w działaniu serwisów biznesowo-ekonomicznych, z którymi bezpośrednio rywalizujemy o reklamy ubezpieczycieli, banków, nieruchomości czy motoryzacji. Mam jednak świadomość, że cały czas musimy zwiększać również zaangażowanie i lojalność naszych czytelników – co sukcesywnie czynimy.

Gazeta Prawna i Rzeczpospolita od nastu lat mają w Warszawie swoje biurowce, wydają własne gazety i są w internecie w zasadzie „od zawsze”. Bezprawnik – dopiero od 3 lat, w związku z czym cieszę się, że udało się nadgonić ten dystans do tych kapitalnych mediów o długim stażu, a po drodze przegonić kilka wielkich marek polskiego internetu.

46 odpowiedzi na “Bezprawnik z 1 milionem realnych użytkowników Gemius w lipcu 2018”

 1. Niestety do wymienionej Gazety Prawnej czy Rzeczypospolitej się nie umywacie.
  Zatrudniacie mediaworkerów, blogerów, nie dziennikarzy. Przepisujecie dostępne już informacje na sposób blogerski.
  Nie „tworzycie” tej informacji.

  • Jesteśmy blogiem, a więc medium nastawionym na opinię i analizę. Inspirację do tematów czerpiemy z naszego doświadczenia zawodowego (mamy chyba największą liczbę czynnych zawodowo prawników, którzy przy okazji piszą teksty) – na początku było tego więcej, ale teraz nie chcemy odpuszczać innych, ważnych tematów, nawet jeśli były wcześniej omawiane przez inne media. Bezprawnik zawsze starał się im jednak dodać oceny, opinie, jakieś smaczki od naszych autorów, którzy są naszym największym atutem. Bardzo starannie dobieram ekipę serwisu, szukam konkretnych ludzi do konkretnych typów tekstów. Mam ogromny szacunek do medium, jakim jest Gazeta Prawna, ale nie sposób nas porównywać w aspekcie redakcyjnym – chcemy ich gonić z oglądalnością i uważam, że mamy na to realne szanse, natomiast to nadal jest wielka redakcja w biurowcu, wielki wydawca w tle, dziesiątki osób i czasem w godzinę tyle publikacji, ile u nas przez dwa dni. Nie chcemy z tym rywalizować w formie tworzenia treści, korzystamy z szansy jaką dają nowoczesne media, by tworzyć medium prawnicze innego typu.

 2. Ile pieniędzy Polska dostała od Unii Europejskiej przez cały okres członkostwa?

  Rafał Chabasiński

  Może ktoś już zauważył (nie czytałem innych wpisów ) …mam jednak nadzieję ,że czyta je autor….. w artykule Pana Rafała autor myli miliardy z milionami. Stwierdzenie ,że 70 miliardów euro i 355 milionów złotych „to nieomalże porównywalne kwoty” – to dwója z matematyki.
  Z poważaniem Daniel Szenk

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *