Mimo że urzędy pracy są przez wielu z nas krytykowane, czasami ich działanie może przyczynić się do pozytywnych zmian w karierze zawodowej wielu Polaków. Nie inaczej jest w przypadku dofinansowania szkolenia zawodowego lub przekwalifikowania. W obecnej chwili kwota, która może zostać przeznaczona na szkolenia zawodowe tego typu to ponad 20 tys. zł.
Na czym polega dofinansowanie szkoleń w powiatowych urzędach pracy?
Właściwy dla naszego miejsca zamieszkania urząd pracy może zająć się dofinansowaniem szkolenia osoby, która utraciła zdolność wykonywania dotychczasowego zajęcia. W takim wypadku PUP jest w stanie przeprowadzić dofinansowanie w jednostce szkolącej. Dzięki niemu wiele osób jest w stanie uzyskać uprawnienia do wykonywania zupełnie innego zawodu, niż miało to miejsce do tej pory.
Z dofinansowania tego typu mogą skorzystać także osoby, które nie mają wystarczających kwalifikacji zawodowych. W takim wypadku PUP może zorganizować szkolenia, dzięki którym znalezienie pracy będzie stanowić dużo mniejsze wyzwanie dla osoby zarejestrowanej w urzędzie. Programy szkoleń tego typu są skierowane także do osób, które nie potrafią poruszać się po rynku pracy i nie mają wystarczająco rozbudowanych umiejętności poszukiwania pracy.
Aby otrzymać dofinansowanie, musimy przygotować wniosek. Możemy to zrobić za pośrednictwem kanałów elektronicznych (w Systemie Obsługi Wsparcia) lub w sposób tradycyjny.
O tym, czy nasz urząd posiada środki na ten cel musimy dowiedzieć się osobiście
Mimo że plan dofinansowania szkoleń ruszył pełną parą, nie oznacza to, że każdy urząd pracy będzie posiadał tego typu środki. O tym, czy są one dostępne w naszym urzedzie musimy dowiedzieć się telefonicznie lub mailowo. W wielu urzędach kwota dofinansowana jest określana indywidualnie, jednak z oficjalnych informacji wiemy, że dofinansowanie jest obliczane od średniej pensji brutto. W październiku 2023 r. wynosiła ona 7544,98 brutto, zatem maksymalne dofinansowanie szkolenia może wynieść 22,6 tys. zł brutto.
Dofinansowanie to nie koniec udogodnień, które przysługują uczestnikom szkoleń. Mogą oni otrzymać także stypendium, które wynosi 120 proc. kwoty zasiłku dla bezrobotnych. Warto wspomnieć, że stypendium przysługuje uczestnikom szkoleń tylko wtedy, gdy miesięczna liczba zajęć zawodowych wyniesie co najmniej 150 godzin. Bezrobotna osoba nie musi także przerywać podjętej pracy. Szkolenie może odbywać się także wtedy, gdy bezrobotny założy działalność gospodarczą lub podejmie się innej pracy zarobkowej w trakcie podnoszenia swoich kwalifikacji zawodowych.