Błędy w Twój e-PIT. System w niektórych przypadkach podaje błędne kwoty, są też nowe problemy z logowaniem

Podatki Dołącz do dyskusji (116)
Błędy w Twój e-PIT. System w niektórych przypadkach podaje błędne kwoty, są też nowe problemy z logowaniem

 Twój e-PIT to jeden z najlepszych systemów jaki w ostatnich latach wszedł w życie w Polsce. Niestety użytkownicy informują, że w tym roku napotykają w nim na liczne błędy.

Portal pit.pl poinformował o licznych zgłoszeniach użytkowników informujących o nieprawidłowym działaniu portalu Twój e-PIT. Niektóre można wiązać ze wzmożoną aktywnością użytkowników na serwerach. Ale część błędów utrudnia złożenie deklaracji lub może powodować wykazanie błędnych kwot w zeznaniu podatkowym.

Błędy w Twój e-PIT dotyczą osób poniżej 26 roku życia

Zerowy PIT dla młodych to nowość, która weszła w życie od sierpnia 2019 roku. Od tego dnia wprowadzono zwolnienie z PIT dla osób do 26 roku życia. Przypomnijmy zasady zwolnienia. Osoby do 26 roku życia nie muszą odprowadzać podatku dochodowego, o ile nie przekroczą w ciągu roku kwoty 85 528 zł. W 2019 roku kwota ta została obliczona proporcjonalnie do czasu obowiązywania zwolnienia, czyli do 5/12. Daje to kwotę 35 636,67 złotych. Ze zwolnienia cieszą się ludzie młodzi, a gorzkimi łzami płaczą samorządy. Sama Warszawa przez zerowy PIT ma stracić około 140 milionów złotych.

Okazało się, że Twój e-PIT błędnie liczy kwotę kosztów uzyskania przychodu. Oblicza ją za cały rok. Pomimo, że zgodnie z obowiązującymi przepisami kosztów uzyskania nie oblicza się od źródeł zwolnionych z podatku. W tej sytuacji podatnik, który nie ukończył 26 roku życia, powinien mieć obliczone koszty uzyskania przychodu za okres od stycznia do lipca. Natomiast za pozostałą część roku koszty uzyskania przychodu powinny być obliczone wyłącznie od nadwyżki dochodów ponad kwotę 35 636,67 zł. Jak informują użytkownicy – błędy w Twój e-PIT powodują, że kwotę kosztów uzyskania przychodu wyliczono za cały rok. W rezultacie jeżeli samodzielnie nie poprawimy tej kwoty, nasza deklaracja będzie złożona z błędem, zawyżymy koszt uzyskania przychodu.

Pozostałe błędy w Twój e-PIT

Użytkownicy informują również o licznych problemach z logowaniem. Przypomnijmy, że do logowania potrzebny jest PIT z zeszłego roku. I tutaj pojawił się pewien problem. Jeżeli w 2018 roku nie było dochodu, to wtedy system po wpisaniu 0,00 zł podawał komunikat o błędzie. Następnie zmniejszał liczbę możliwych prób logowania. 0,00 zł w tej rubryce system traktuje jako błędną kwotę. Użytkownicy zwrócili również uwagę na niewłaściwe kwoty ulg w deklaracjach. Niektórzy ze zdziwieniem dowiedzieli się, że mają jedno dziecko więcej niż do tej pory myśleli. Dodatkowo jak co roku wystąpiły problemy z dostępnością serwisu. Dzieje się tak w wyniku znacznego obciążenia serwerów. Nie można skutecznie wysłać i zatwierdzić rozliczenia.

Mimo tych błędów, które zapewne szybko zostaną naprawione, złożenie PIT przez internet to nadal najwygodniejsza forma rozliczenia się z fiskusem.