Być może Krakowiacy pożegnają się z paleniem drewnem

Państwo dołącz do dyskusji (3) 17.11.2015
Być może Krakowiacy pożegnają się z paleniem drewnem

Maciej Lewczuk

Krakowiacy muszą zrezygnować z pieców węglowych, ale możliwe, że także zostaną zmuszeni do pożegnania się z paleniem drewnem.

Wiele polskich miast zmaga się z rosnącym zanieczyszczeniem powietrza. W wielu też pojawia się szkodliwy smog. Pisaliśmy już o tym, że ustawa antysmogowa może sprawić, że w wielu domach będzie zimno, gdyż zabronione zostanie palenie paliwami stałymi, czyli węglem i jego odmianami. Teraz Krakowiacy mogą pożegnać się z paleniem drewnem.

Niedawno pojawił się projekt, który przewidywał zakaz palenia węglem, miałem, koksem, etc. W ramach tej akcji dofinansowuje się wymianę pieców węglowych na bardziej ekologiczne, które mniej szkodzą środowisku. Niestety to nie koniec zmian. Dodatkowo ustalono, że sporo zanieczyszczeń powstaje nie tylko przez spalanie paliw w piecach, ale także przez nasilony ruch pojazdów. Normy spalania wprowadzone w UE, sprawiają, że wiele samochodów nie może wjeżdżać do wielu stref w większych miastach UE.

Warszawa przykładowo przygotowuje Plan Gospodarki Niskoemisyjnej. Inwestycje w poprawę komunikacji miejskiej, w tym rozbudowę metra, nowocześniejszy tabor tramwajowy i autobusowy mają wpłynąć i już wpływają na poprawę jakości powietrza w mieście. Rozważa się także wprowadzenie darmowej komunikacji, która ma przekonać kierowców do przesiadania się do metra, tramwajów i autobusów.

W Krakowie inaczej podchodzi się do zwalczania zanieczyszczeń i smogu. Dzięki konsultacjom społecznym Urząd Marszałkowski rozważa całkowity zakaz korzystania z paliw stałych. Jednym słowem nie tylko węgiel, ale i drewno może zostać wciągnięte na listę zakazanych paliw. Nie będzie już romantycznych wieczorów przy kominku? Jeśli projekt zostanie zatwierdzony, to może się okazać, że jest to jedna z ostatnich zim, w których w Krakowie będzie można poczuć zapach palonego drewna.

Masz jakiekolwiek wątpliwości lub problemy z wprowadzanymi zakazami, które uniemożliwiają normalne funkcjonowanie i chciał(a)byś uzyskać poradę prawnika? Z redakcją Bezprawnik.pl współpracuje zespół prawników specjalizujących się w poszczególnych dziedzinach, który solidnie, szybko i tanio pomoże rozwiązać Twój problem. Opisz go pod adresem e-mailowym kontakt@bezprawnik.pl, a otrzymasz bezpłatną wycenę rozwiązania sprawy.

Zdjęcie z serwisu shutterstock.com

3 odpowiedzi na “Być może Krakowiacy pożegnają się z paleniem drewnem”

  1. Czyli załóżmy, że mieszkam w Krakowie, mam kupione tak ok. 10 kubików drewna na całą zimę i miasto może mi zabronić korzystać z tego zapasu do ogrzewania mojego własnego domu? A do tego „zmusić”(inaczej tego nazwać nie można) mnie do demontażu pieca, przerobienia instalacji, kupna i podłączenia nowego pieca zapewne gazowego, którym ogrzewanie całego domu wychodzi drożej? WTF???

    Niech lepiej Ci wszyscy urzędnicy sami się przesiądą do komunikacji miejskiej, to spadnie zanieczyszczenie, a nie tylko zachęcają mieszkańców. Pod urzędami parkingi całe zapchane, że jak chce się przyjechać załatwić jakąś sprawę, a nie mieszka się w mieście, to trzeba potem szukać miejsca przez 30min…

    • W ramach dawania dobrego przykładu, wszyscy urzędnicy, łącznie z tymi od samej góry do samego dołu powinni przejść wnikliwą kontrolę tego, jakie ogrzewanie mają i ostentacyjnie powinni pozamieniać swoje piece na gazowe/elektryczne i do tego zaczopować kominki w willach ;D

      • Coś czuje, że gdyby miała zostać przeprowadzona taka „inspekcja” urzędników, to nagle by się zaczęły zmieniać przepisy, albo pojawiać ulgi ;]

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *