Wreszcie dobra wiadomość dla miłośników pietruszki. To już nie jest towar luksusowy

Na wesoło Zakupy Dołącz do dyskusji (262)
Wreszcie dobra wiadomość dla miłośników pietruszki. To już nie jest towar luksusowy

Pietruszka była największą gwiazdą ostatniego sezonu ogórkowego. Wszystko dlatego, że jej ceny po prostu zwariowały. Jednak są wreszcie dobre wiadomości. Dziś kosztuje one kilka razy mniej niż podczas letnich miesięcy bieżącego roku.

Miłośnicy pietruszki mieli ostatnio ciężki okres. Warzywo potrafiło latem kosztować więcej co jednak egzotyczny imbir.

Wygląda jednak na to, że cena pietruszki wreszcie zeszła na ziemię. – Pietruszka. Wiosenna gwiazda internetów, gazet i telewizji. Dziś niemal o połowę tańsza niż podczas ubiegłorocznej jesieni – komentowali na Twitterze analitycy mBanku.

Jak bardzo spadły ceny? Otóż jeszcze w lipcu cena pietruszki przebiła 14 zł za kilogram – jak wynikało z danych Ministerstwa Rolnictwa. A teraz? Kilogram warzywa nie kosztuje nawet 4 złotych.

https://platform.twitter.com/widgets.js

Pietruszka jest tańsza. Ale są „ale”

Jak punktują analitycy, pietruszka jest dużo tańsza niż w analogicznym okresie zeszłego roku. To oczywiście świetna wiadomość. Problem w tym, że jeśli spojrzymy na przykład na 2016 rok, to już stwierdzimy, że wcale tak dobrze nie jest. Wtedy w okresie jesiennym kilogram pietruszki można było dostać za ok. 2 zł.

Ceny pietruszki może więc teraz nieco wyhamowały, ale jeśli spojrzymy na dłuższą perspektywę – to i tak one rosną jak szalone. Jak pisali niedawno eksperci HRE Investments, warzywo w ciągu ostatniej dekady podrożało o 300 proc.! Jasne, brano pod uwagę „górkę”, ale i tak wzrost cen pietruszki jest znacznie wyższy niż np. mieszkań czy paliwa.

Czemu cena pietruszki jest tak niestabilna?

No dobrze – ale czemu właściwie ceny warzywa tak bardzo się wahają? Rekordy z lata jakoś można było wytłumaczyć suszą.

Skąd jednak ten nagły spadek cen teraz? – [Pietruszka] to wciąż żywy pomnik sezonowości – piszą eksperci mBanku.

No dobrze, ale wytłumaczenie to jest jednak dość enigmatyczne. Może więc po prostu branża warzywna po prostu przesadziła z cenami w lato – i Polacy zaczęli się od pietruszki odwracać? I trzeba ich zachęcać teraz niższymi cenami?

Warto również zauważyć, że nie sama pietruszka tanieje. Również uwielbiana przez Polaków cebula jest znacznie tańsza niż w czasie letniego „szczytu”.