Chomikuj.pl na amerykańskiej liście szkodliwych stron pirackich

Technologie Zbrodnia i kara Dołącz do dyskusji
Chomikuj.pl na amerykańskiej liście szkodliwych stron pirackich

Władze USA przedstawiły coroczną listę szkodliwych zagranicznych serwisów pirackich. Jest wśród nich Chomikuj.pl – czy portal będzie ścigany?

W Polsce mamy swój ZAiKS, w Stanach natomiast jest RIAA, czyli zrzeszenie amerykańskich wydawców muzycznych. Zajmuje się ono ochroną praw autorskich, przez co niejednokrotnie głośno było o wyrokach skazujących na wysokie grzywny tych, którzy bez uiszczania opłat kopiowali i udostępniali nagrania.

Okazuje się, że RIAA może pośrednio działać także poza granicami swojego kraju. A to dlatego, że przedstawiciele innych państw, w tym także Polski, z własnej woli liczą się z postanowieniami Amerykańskiego Przedstawiciela Handlowego USTR (United States Trade Representative). Ten natomiast poprosił właśnie RIAA o sporządzenie listy zagranicznych serwisów, które naruszają prawa autorskie, pozwalając na udostępnianie i pobieranie nielegalnych plików. O sprawie donosi m.in. portal TorrentFreak oraz rodzimy Dziennik Internautów.

Na rządowej amerykańskiej stronie znajduje się oficjalny dokument, w którym RIAA opisuje zagraniczne portale. W wyszczególnionym pliku, nasz polski Chomikuj.pl (strona 19 w dokumencie PDF) znajduje się między takimi „niesławnymi” w sieci serwisami, jak Uploaded, 4shared czy ThePirateBay.

RIAA widzi naszego chomika jako najpopularniejszą cyberprzechowalnię w Polsce, z ponad 80% użytkowników właśnie z naszego kraju. Raport zaznacza, że portal jest własnością firmy zarejestrowanej w Nikozji, na Cyprze. Co więcej, nacisk kładzie się też na to, że administratorzy strony reagują na żądania usuwania plików, w związku z czym od stycznia do końca sierpnia 2015 usuniętych zostało 1 222 634 nagrań muzycznych. Odnotowane zostało także to, że za ściąganie danych pobierane są opłaty, więc Chomikuj.pl nie podlega ochronie jako neutralny dostawca przestrzeni sieciowej.

Czy to oznacza, że nasz polski serwis, z którego wielu internautów ściąga pliki, wkrótce zacznie być ścigany przez władze Stanów Zjednoczonych? Nie – jest on tylko objęty w raporcie na temat zagranicznych serwisów. Praktyka pokazuje jednak, że rozmaite urzędy USA starają się wywrzeć nacisk na inne kraje, aby te dostosowywały się do amerykańskich regulacji. Wszystko zależy więc od reakcji rodzimych władz.

W Polsce nie widać póki co reakcji na ten konkretny raport. Warto jednak przy codziennym korzystaniu z zasobów sieci brać pod uwagę, że Chomikuj.pl może być na cenzurowanym. Nie tak dawno Sąd Okręgowy w Krakowie nakazał administratorom portalu wyszukiwać i kasować pirackie treści. Teraz działania prawne mogą pójść jeszcze dalej, jeśli organizacje takie jak RIAA czy USTR będą nalegać na zdecydowane kroki.

Pamiętajmy więc – pobierając nielegalne programy nawet na własny użytek, łamiemy przepisy i narażamy się na konsekwencje. Podobnie dzieje się, gdy udostępniamy do pobrania poza krąg rodziny i najbliższych znajomych pliki nie będące programami, takie jak książki, muzykę czy filmy. Starajmy się więc zaopatrywać w dobra multimedialne legalnymi ścieżkami, takimi jak oficjalne sklepy cyfrowe.

Problemy z legalnością danych w internecie, potrzebujesz pomocy prawnika? Z redakcją Bezprawnik.pl współpracuje zespół prawników specjalizujących się w poszczególnych dziedzinach, który solidnie, szybko i tanio pomoże rozwiązać Twój problem. Opisz go pod adresem e-mailowym kontakt@bezprawnik.pl, a otrzymasz bezpłatną wycenę rozwiązania sprawy.

Fot. tytułowa: shutterstock.com