Co może być kosztem firmowym? Wszystko – pod warunkiem, że zostaniesz detektywem

Podatki dołącz do dyskusji (128) 16.06.2020
Co może być kosztem firmowym? Wszystko – pod warunkiem, że zostaniesz detektywem

Justyna Bieniek

Jeszcze kilka lat temu najbardziej uniwersalną działalnością pod względem dopuszczalnych kosztów firmowych była ta związana z blogowaniem. Ten pogląd został niestety szybko zweryfikowany. Wydaje się, że pod tym względem dużo szersze spektrum możliwości zapewnia działalność detektywistyczna. Co może być kosztem firmowym w tego typu firmie? Zgodnie z interpretacją fiskusa właściwie wszystko. W koszty działalności detektywistycznej można wrzucić wydatki takie jak narty, ubrania, kino, restaurację, a nawet park rozrywki.

Nietypowe koszty firmowe w firmie detektywistycznej

Kwestia uwzględnienia nietypowych wydatków w kosztach firmowych sprowadza się w dużej mierze do umiejętnego i kreatywnego wykazania zależności pomiędzy wydatkami a osiąganym przychodem. Trudno nie zwrócić uwagi na przedsiębiorcę, który w koszty prowadzenia działalności wrzucał tak nietypowe – wydawałoby się na pierwszy rzut oka – wydatki. Wśród nich znalazły się takie pozycje jak: narty, wydatki na hotele i restauracje, bilety do kina, teatru, muzeum i parku rozrywki oraz ubrania w tym kostiumy.

Wszystkie pozycje, zdaniem przedsiębiorcy, związane były z wykonywaną przez niego pracą. Prowadzona działalność detektywistyczna wiązała się z wizytami w różnych miejscach, w różnym charakterze.

Uzasadnienie tego typu wydatków przed fiskusem nie przysporzyło przedsiębiorcy większych problemów. Przede wszystkim opisał on sposób wykonywania swojej działalności. Ta niejednokrotnie wymaga „bywania” w różnych miejscach i wtopienia się w tłum. Aby osiągnąć to zamierzenie, musi się on często przebierać. Będąc w miejscach publicznych, musi korzystać, podobnie jak inni goście hotelu czy restauracji z przewidzianych w danym miejscu rozrywek. To wymaga szerokiego wachlarzu dostępnych ubrań oraz ponoszenia kosztów związanych z wizytami. Trudno byłoby zaprzeczyć, że pomiędzy wymienionymi kosztami a firmowym przychodem „zachodzi odpowiedni związek przyczynowo-skutkowy”.

Co może być kosztem firmowym?

Argumentację przedsiębiorcy uznał fiskus. W wydanej interpretacji dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej przyznał, że ponoszone przez przedsiębiorcę wydatki służą osiąganiu przychodu z działalności detektywistycznej. Charakter opisanej działalności niewątpliwie wiąże się z dość nietypowymi wydatkami, jednak w tym przypadku trudno uznać, że są one zbędne.