Co muszę zrobić, aby zmienić nazwisko?

Codzienne Państwo Rodzina 12.03.2015
Co muszę zrobić, aby zmienić nazwisko?

Udostępnij

Maciej Lewczuk

Wiele osób nosi się z zamiarem zmiany nazwiska. Zwykle powodem bywa nazwisko, które nie podoba się noszącemu, bo wywołuje śmiech lub przykre uwagi innych, kojarzy się z życiem, które chce się zostawić za sobą, po rozwodzie żona chce wrócić do panieńskiego. Procedura taka nie jest wcale tak trudna, jak się wydaje.

Aby zmienić nazwisko, które z różnych powodów nie pasuje noszącemu, trzeba dopełnić kilku obowiązków. Zwykle wystarczy złożyć podanie do urzędu stanu cywilnego, w którym umotywujemy prośbę, podamy nazwisko, jakie chcielibyśmy nosić, a także wniesiemy stosowną opłatę skarbową – zwykle około 30 zł.

Procedura jest dość prosta i szybka, ale nie zawsze może zostać przeprowadzona. Zdarzają się przypadki, w których urząd może odmówić przychylenia się do wniosku. Jednym z powodów może być motywacja wnioskującego. Zdarzają się zbyt błahe powody do zmiany nazwiska – chwilowa fanaberia, niezbyt poważne traktowanie tej sprawy – choćby wybranie nazwiska kojarzącego się negatywnie, wulgarnie lub brzmiącego dwuznacznie.

Innym powodem odmowy może być wybranie nazwiska, które należało lub należy do osoby publicznej, celebryty, postaci historycznej, brzmi zbyt egzotycznie, brzmi jak imię. Argumentem nie jest także informacja, że noszący uważa, że nazwisko czy imię przynosi mu pecha.

Ważnymi powodami do zmiany nazwiska może być między innymi ośmieszające osobę nazwisko, kojarzące się z wulgarnymi treściami, ma niepolskie brzmienie, od lat znanym się jest z pseudonimu (osoby mediów, celebryci) i chce się przyjąć takie miano. Można powrócić do nazwiska panieńskiego (kobieta), panieńskiego matki lub żony (mężczyzna).

Można także uzyskać nazwisko historyczne, ale trzeba udowodnić, że w drzewie genealogicznym miało się takich przodków – wtedy możemy stać się Łokietkiem, Słowackim czy im podobnym.

Polskie prawo oczywiście dopuszcza zmianę tego, jak się nazywamy – wyjaśnia prawnik Bezprawnik.pl. Odpowiedzi na nasze pytania należy szukać w ustawie… o zmianie imienia i nazwiska. To bardzo krótki akt, napisany przystępnym językiem. W art. 4 wskazuje jednak, co dla całej sprawy jest najważniejsze – „Zmiany imienia lub nazwiska można dokonać wyłącznie z ważnych powodów”.

W przypadku jakichkolwiek problemów, czy wątpliwości możecie zgłosić się do naszych prawników, którzy są dostępni stale pod adresem kontakt@bezprawnik.pl, z chęcią Wam pomogą.

Zdjęcia pochodzą z shutterstock.com

2 odpowiedzi na “Co muszę zrobić, aby zmienić nazwisko?”

  1. Moglibyście może jeszcze jeden artykuł napisać, ale tym razem o argumentacji dot. zmiany nazwiska w trybie decyzji administracyjnej. Z doświadczenia powiem, że dominują pisma typu: „Tatuś nas zostawił dla nowej partnerki, nie chcę nazywać się tak jak on” albo „Boję się tego, że krewni mnie odnajdą (by zaszkodzić wnoszącemu pismo)”, tudzież „Mój ojciec/matka to alkoholik, mam przykre wspomnienia związane z nazwiskiem”, „Mamusia mnie nie lubi” i inne łzawe historyjki – najbardziej łzawe, kiedy piszą matki chcące zmienić nazwisko dziecka w zemście za to, że ojciec nie zrobił czegoś, czego od niego oczekiwały (ślub, alimenty, przepisanie mieszkania). Jeżeli ktoś ma problemy z poradzeniem sobie z sytuacją rodzinną, niech szuka u terapeuty pomocy – zmiana nazwiska to poważna zmiana, przez około 5 – 8 tygodni po uzyskaniu pozytywnej decyzji należy chodzić wszędzie ze starym dowodem/paszportem i decyzją, należy zmieniać personalia wszędzie, czekać na zaktualizowanie się bazy PESEL, wyrobić nowe dokumenty, poinformować odpowiednie organa nieraz, bank, miejsce pracy i tak dalej – nie robi się tego z tak błachego powodu, jak osobista zemsta czy chwilowe problemy psychiczne. To musi być naprawdę argumentacja związana stricte z samym nazwiskiem/imieniem. A znaleźć kogoś można nie tylko po nazwisku.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *