Pracownicy już nie muszą ukrywać faktu częstej zmiany zatrudnienia. Czasem jest to wręcz atut

Praca Dołącz do dyskusji
Pracownicy już nie muszą ukrywać faktu częstej zmiany zatrudnienia. Czasem jest to wręcz atut

Często zmiana zatrudnienia jeszcze do niedawna kojarzyła się niezbyt przyjemnie wielu pracodawcom. Z badań wynika jednak, że osoby, które często zmieniają miejsce pracy, mogą liczyć na bardziej przychylne traktowanie u nowego pracodawcy. Badania pokazują, że zjawisko job hoppingu jest coraz bardziej widoczne na rynku. W obecnej chwili wielu pracodawców stara się w szybki sposób dostosować do tych zmian.

Analizy rynku pokazują, że częste zmiany zatrudnienia nie są już postrzegane jednoznacznie negatywnie

Z badań, które zostały dokonane przez Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych (BIEC) wynika, że zjawisko job hoppingu nie robi już takiego wrażenia na pracodawcach jak parę lub paręnaście lat temu. Dzieje się tak przede wszystkim dlatego, że trend ten stał się na tyle powszechny, że pracodawcy przestali uważać go za coś złego. Pracownicy zmieniają zatrudnienie z wielu powodów, a niedobór rąk do pracy sprawia, że mogą oni szybko znaleźć pracę w konkurencyjnej firmie.

Budowanie długotrwałej relacji z pracodawcami nawet w przypadku złych warunków pracy powoli odchodzi do lamusa

Z badań wynika, że 20 proc. ankietowanych pracowników na rynku zmieniło pracę. Częste zmiany zatrudnienia są przypisywane najmłodszemu pokoleniu na rynku – m.in. generacji Z. Pokolenie to zwraca szczególną uwagę na warunki zatrudnienia, atmosferę w pracy, a także oczekuje odpowiednich warunków finansowych. Często także przykłada szczególną wagę do odpowiedniego balansu pomiędzy życiem zawodowym i prywatnym.

Job hopping coraz częściej mile widziany, jednak nie we wszystkich branżach

Z badań wynika, że duża część pracodawców z sektora IT przychylnie patrzy na kandydatów, którzy często zmieniali zatrudnienie. Jednak w dalszym ciągu istnieją w Polsce branże i pracodawcy, którzy nie traktują z aprobatą tego typu zachowania.

Duża część pracodawców, którzy narzekają na trudności rekrutacyjne, wskazuje także na dużą rotację pracowników, która może zaburzać rytm pracy. W czasie niedoboru pracowników na rynku część pracodawców po zatrudnieniu kandydata nie chce, by odchodził on z pracy. Dzieje się tak między innymi ze względu na konieczność rozpoczynania procesu szkolenia i przygotowywania kandydata do pracy na danym stanowisku od nowa.

Częste zmiany zatrudnienia to jeden ze sposobów na większe wynagrodzenie

Nie ma co ukrywać – duża część pracowników zmienia pracę po to, aby zarabiać więcej. Tak wynika również z badań, które pokazują, że zmiana pracy stała się jednym z elementów rozwoju kariery danego pracownika. Wpływa także na możliwość jego awansu, a także uniknięcia efektu szklanego sufitu w dotychczasowym miejscu zatrudnienia.