Zwolnienie z pracy to zazwyczaj mało przyjemny moment życia zawodowego. Chyba, że to my jako pracownicy wręczamy wypowiedzenie po otrzymaniu wymarzonej oferty zarabiania w innym miejscu. Czasem takie rozstania nie należą do łatwych i wielu woli unikać bezpośredniej konfrontacji. A zatem czy można zwolnić się z pracy przez wysłanie SMS? Teoretycznie tak.
Jaką formę ma właściwie oświadczenie w formie SMS?
Rozważania o złożeniu wypowiedzenia z pracy za pośrednictwem SMS należy rozpocząć od ustalenia jaką formę przewidzianą prawem spełnia taka wiadomość. Zgodnie z interpretacją przepisów dokonywaną przed praktyków i sądy, w tym przypadku mamy do czynienia z formą dokumentową.
Do zachowania tej formy przy danej czynności prawnej wystarczy złożenie oświadczenia woli w postaci dokumentu. Istotne jest też, by zrobić to w sposób umożliwiający zidentyfikowanie jego autora. Sam dokument definiuje się z kolei jako nośnik informacji pozwalający na zapoznanie się z jej treścią.
Nieistotnym elementem jest substrat, na którym informacja została ulokowana (papier, skóra, drewno, metal, dysk komputerowy, karty pamięci, pendrive, urządzenia umożliwiające nagranie i odtworzenie głosu itp.).
wyrok Sądu Apelacyjnego w Poznaniu z dnia 22 lutego 2022 r., sygn. akt I AGa 323/20
Nie ma więc wątpliwości, że wysłanie wiadomości SMS z konkretnego numeru, przypisanego do danej osoby spełnia warunki złożenia oświadczenia w formie dokumentowej.
Kodeks pracy mówi o formie pisemnej
Regulacje co do tego jaką formę powinno przybrać złożenie rozwiązanie umowy o pracę znajdziemy w Kodeksie pracy. Art. 30 § 3 stanowi, iż oświadczenie o wypowiedzeniu lub rozwiązaniu umowy o pracę bez wypowiedzenia powinno nastąpić na piśmie. Niezależnie zatem od tego, czy rozwiązanie stosunku pracy następuje z zachowaniem okresu wypowiedzenia czy też mamy do czynienia z tzw. „dyscyplinarką” oświadczenie powinniśmy ostatecznie otrzymać lub złożyć na papierze.
Co ciekawe, w przepisach nie ma mowy o rozwiązaniu umowy na mocy porozumienia stron. Stąd też wniosek, iż w takim przypadku zachowanie formy pisemnej nie jest wymagane. Nie ma więc przeszkód, by strony skorzystały w takim przypadku z formy dokumentowej jaką może być SMS, MMS lub e-mail.
No dobrze, a więc skoro przepisy nie przewidują formy dokumentowej w przypadku rozwiązania umowy za wypowiedzeniem lub bez, to zwolnienie za pośrednictwem SMS nie jest możliwe? Jak się okazuje niekoniecznie.
Czy można zwolnić się z pracy przez wysłanie SMS? Sąd Najwyższy jest na tak
Pomimo tego, że przepisy co do złożenia oświadczenia o rozwiązaniu umowy o pracę są jasne i nie można ich wyłączyć, to wcześniejsze skorzystanie z innej formy nie jest wykluczone. Z pomocą przychodzi tu orzecznictwo Sądu Najwyższego. Stanowi ono, że poinformowanie o zwolnieniu z pracy inaczej niż na piśmie sprawia, że oświadczenie jest wadliwe, ale skuteczne.
Oświadczenie woli pracodawcy o rozwiązaniu umowy o pracę, może być wyrażone przez każde zachowanie, ujawniające wolę w sposób dostateczny, a więc także w sposób dorozumiany, mimo jego formalnej wadliwości (art. 30 § 3 k.p.). Oświadczenie w takiej formie (ustnej, w rozmowie telefonicznej) nie powoduje nieważności dokonanej czynności prawnej, aczkolwiek upoważnia pracownika do wystąpienia na drogę sądową z odpowiednim roszczeniem przewidzianym przepisami prawa.
wyrok Sądu Najwyższego z dnia 05 maja 2016 r., sygn. akt II UK 280/15
Widzimy zatem, że można skutecznie zwolnić się z pracy chociażby w czasie rozmowy telefonicznej. Problem będzie jednak z ewentualnym utrzymaniem w mocy takiego oświadczenia w razie sporu sądowego. Poza tym w orzecznictwie znajdziemy też rozwiązanie umożliwiające pozbycie się problemu z wadliwością złożonego oświadczenia.
Sporządzenie na piśmie i wysłanie przez pracodawcę identycznej treści oświadczenia woli o wypowiedzeniu umowy o pracę, które dotarło do pracownika wcześniej w postaci elektronicznej i później przesyłką pocztową, nie narusza wymagania wypowiedzenia na piśmie (art. 30 § 3 k.p.).
wyrok Sądu Najwyższego z dnia 18 stycznia 2007 r., sygn. akt II PK 178/06
Tak więc jeżeli chcemy zwolnić się z pracy za pośrednictwem na przykład SMS to jest to możliwe. Trzeba jednak pamiętać, by jednocześnie wysłać takie samo oświadczenie pocztą. Tylko w takim wypadku spełnimy bowiem ustawowe warunki co do zachowania formy pisemnej. Należy też zadbać o to, by w razie kłopotów mieć konkretne zabezpieczenie. Musimy udowodnić, iż nasz szef mógł zapoznać się z treścią wypowiedzenia w dniu jego wysłania drogą elektroniczną. Warto zatem mieć potwierdzenie dostarczenia lub odczytania wiadomości.
Niezależnie od prawnych wariantów warto pamiętać, że takie sytuacje jak zwolnienie z pracy warto rozwiązywać osobiście w czasie rozmowy. Zarówno zwalniany pracownik jak i tracący osobę zatrudnioną szef zasługują na choć krótkie wyjaśnienie powodów naszej decyzji. Rozwiązania z wykorzystywaniem przeróżnych środków porozumiewania się na odległość warto zostawić na naprawdę wyjątkowe sytuacje.