Nie przepłacaj na ogrzewaniu. Sprawdź, czym najtaniej ogrzejesz dom

Nieruchomości Dołącz do dyskusji
Nie przepłacaj na ogrzewaniu. Sprawdź, czym najtaniej ogrzejesz dom

W polskim krajobrazie energetycznym pompy ciepła oraz zaawansowane kotły na węgiel i drewno zyskały miano najbardziej ekonomicznych rozwiązań do ogrzewania pomieszczeń i podgrzewania wody użytkowej. Do takich wniosków doszło Porozumienie Branżowe na rzecz Efektywności Energetycznej po przeanalizowaniu bieżących kosztów związanych z wykorzystaniem różnych systemów grzewczych.

Ceny węgla i drewna spadły

W badaniu przeprowadzonym przez Porozumienie Branżowe na rzecz Efektywności Energetycznej uwzględniono dane rynkowe z września 2023 roku. Dane zgromadził Instytut Badań Rynku i Opinii Publicznej CEM na zlecenie Polskiego Alarmu Smogowego.

Wynika z nich, że od kwietnia do września tego roku spadły ceny węgla i drewna opałowego. Najwięcej (11 proc.) dla drewna kawałkowego i o 7 proc. dla węgla typu orzech oraz 8 proc. dla ekogroszku.

Czym najtaniej ogrzejesz dom? Nowoczesne kotły i pompy ciepła w rolach głównych

Analiza wykazała, że nowoczesne kotły na węgiel i drewno są tańsze w eksploatacji niż systemy oparte na gazie. Jednak to pompy ciepła – mimo wysokich cen prądu – wiodą prym najbardziej opłacalnych rozwiązań, pod warunkiem zainstalowania ich w domach z ogrzewaniem podłogowym bądź instalacją PV.

Oczywiście poziom oszczędności w dużym stopniu zależy od indywidualnych uwarunkowań. W tym jakości izolacji i systemu ogrzewania oraz wieku i wydajności posiadanych urządzeń grzewczych.

Analiza kosztów ogrzewania – przykład

Szersze spojrzenie na koszty ogrzewania Porozumienie Branżowe na rzecz Efektywności Energetycznej przedstawiło w swoim zestawieniu dla budynków o różnych parametrach efektywności energetycznej. Ceny energii elektrycznej i gazu przyjęte do analizy kosztów ogrzewania budynków uśredniono. Nie uwzględniono rządowych dopłat do ogrzewania, obowiązujących w sezonie 2022/2023, i „zamrożonych” cen energii elektrycznej. Nie wzięto pod uwagę kosztów obsługi urządzeń grzewczych.

W Polsce dominują domy mniej energooszczędne, zużywające 80 kWh/m² rocznie, i to tylko taką nieruchomość weźmy pod uwagę. W takich realiach roczne koszty ogrzewania mogą oscylować w granicach 18 tys. zł dla kotła elektrycznego. 9190 zł dla kotła kondensacyjnego (olej) i około 6 tys. zł dla kotła gazowego kondensacyjnego – propan.

Źródło: Porozumienie Branżowe na rzecz Efektywności Energetycznej

Obraz kosztów ogrzewania domów w Polsce zmienia się w zależności od okoliczności. To odzwierciedla adaptacyjną naturę rynku energetycznego do zmieniających się cen paliw i rozwoju technologii grzewczych. Spośród dostępnych rozwiązań aktualnie to pompy ciepła wsparte fotowoltaiką wyraźnie wychodzą na prowadzenie ze względu na potencjał generowania niskich kosztów.