Allegro wprowadza darmową dostawę kurierem i to jeszcze przed Black Friday? Reakcja na sojusz Aliexpress z InPost

Biznes Zakupy dołącz do dyskusji (101) 22.11.2019
Allegro wprowadza darmową dostawę kurierem i to jeszcze przed Black Friday? Reakcja na sojusz Aliexpress z InPost

Edyta Wara-Wąsowska

Zaledwie dwa dni temu InPost ogłosił współpracę z Aliexpress, a już Allegro podobno postanowiło włączyć się do gry o zdobycie serc konsumentów. Klientów ma przekonać darmowa dostawa kurierem dla abonentów programu Smart. Pytanie brzmi jednak, czy to wystarczy – zwłaszcza wobec rosnących wpływów chińskiego giganta. Nie ulega wątpliwości, że na kolejne ruchy obu platform nie będziemy musieli długo czekać. 

Darmowa dostawa kurierem dla abonentów Allegro Smart? Polska platforma kontratakuje

Dopiero co Aliexpress pochwalił się sojuszem z InPost, a już zapowiada się, że Allegro wprowadzi nową usługę. Nikt chyba nie ma wątpliwości, że nawet, jeśli taki pomysł pojawił się już dawno, to data jego wdrożenia raczej nie jest przypadkowa. Polska platforma staje po prostu do walki z chińskim gigantem. I bez wątpienia musi zaproponować klientom coś wyjątkowego, bo Aliexpress jest już wiceliderem polskiego rynku e-commerce pod względem liczby użytkowników. I tym samym, paradoksalnie, znajduje się na lepszej pozycji. Jak powszechnie wiadomo, lepiej gonić lidera niż uciekać przed pościgiem – dotyczy to nie tylko sportu.

Allegro podobno chce zaproponować coś swoim stałym klientom. Darmowa dostawa kurierem dla abonentów Allegro Smart ma być odpowiedzią na darmową dostawę do Paczkomatu InPost przy zakupach z Aliexpress na kwotę co najmniej 5 dolarów. Co interesujące, podobnie jak na początku w przypadku InPost (później informacja została potwierdzona oficjalnie) wiadomość o darmowych usługach kurierskich wcale nie płynie od firmy. Według informacji „Rz”, pochodzą one od sprzedawców na platformie. Biuro prasowe Allegro w odpowiedzi na zapytania ograniczyło się jedynie do „nie komentujemy”.

Program Smart umożliwia darmową dostawę do Paczkomatów i punktów odbioru. Ale kurier też by się przydał

W tym momencie osoby, które wykupiły program Allegro Smart, mogą zamówić paczkę do Paczkomatu lub punktu odbioru (m.in. Żabka, kiosk Ruchu, a nawet Biedronka i Orlen). Roczny abonament kosztuje 49 zł, a klient musi kupić coś jednego sprzedającego za min. 40 zł, by móc zamówić paczkę za darmo.

Problem polega jednak na tym, że wprawdzie Polacy pokochali Paczkomaty, jednak wciąż popularni są po prostu kurierzy. Tak wynika zresztą z danych Izby Gospodarki Elektronicznej. Nic dziwnego zatem, że nowa usługa, taka jak darmowa dostawa kurierem dla abonentów Allegro Smart miałaby być dodatkową przynętą dla niezdecydowanych.

Inna sprawa, że nie wiadomo, czy taki ruch w istocie spowodowałby zwiększenie zainteresowania programem. Z nieoficjalnych informacji wynika wprawdzie, że ceny programu Smart mają utrzymać się na dotychczasowym poziomie, jednak na oficjalne informacje trzeba będzie jeszcze poczekać. Jest za to szansa, że Allegro ogłosi wprowadzenie innowacji jeszcze przed Black Friday.