Partnerzy serwisu:
ecommerce

Glovo zostanie wykupione przez niemieckiego giganta. Co to oznacza dla klientów?

Maciej Wąsowski
04.01.2022
Maciej Wąsowski
Maciej Wąsowski
04.01.2022
Glovo zostanie wykupione przez niemieckiego giganta. Co to oznacza dla klientów?

Delivery Hero dokonało zakupu kolejnego pakietu akcji hiszpańskiego startupu. Glovo będące ważnym graczem polskiego rynku delivery oraz q-commerce wykupił niemiecki gigant, który uprzednio był mniejszościowym udziałowcem spółki. Delivery Hero przejmuje Glovo.

Branża q-commerce (dostarczanie niewielkich zakupów spożywczych w ekspresowym tempie do 15 minut) rozwija się w ekspresowym tempie. Delivery Hero to potentat działający na niemalże wszystkich kontynentach. Firma rozpoczęła swoją działalność na długo przed innymi. Na rynku działa już bowiem ponad 10 lat. Obecnie poza rozwojem sektora delivery stała się również liderem q-commerce stanowiącego nową generację handlu elektronicznego.

Delivery Hero przejmuje Glovo

Do finalizacji transakcji dojdzie w drugim kwartale 2022 roku, o ile tylko strony uzyskają konieczne zgody regulacyjne. Delivery Hero od lat jest akcjonariuszem hiszpańskiego startupu. Wcześniej posiadało jednak zaledwie 39,4 proc. udziałów. Tymczasem dzięki przedmiotowej transakcji dojdzie do sprzedaży kolejnych 44 proc. udziałów.

Władze Delivery Hero zapewniają, że po sfinalizowaniu transakcji Glovo w dalszym ciągu będzie kontynuowało swoją działalność pod obecną marką. W tym zakresie nie przewidują jakichkolwiek rebrandingów, co z pewnością związane jest z dużą rozpoznawalnością marki. Hiszpańska spółka w branży delivery działa już od przeszło 7 lat. Obecnie dostępna jest w ponad 1300 różnych miastach, co sprawia, że może z niej korzystać ponad 700 mln ludzi.

Glovo to platforma łącząca klientów, dostarczycieli towarów usług oraz kurierów. Dzięki niej nie tylko zrobimy zakupy nie wychodząc z domu, zamówimy również posiłek, a także niezbędne – szczególnie w obecnych czasach – medykamenty. Co roku z Glovo korzysta już 15 mln użytkowników, którzy przy asyście ponad 70.000 kurierów otrzymują każdego miesiąca dostęp do ponad 130.000 dostawców.

Na polskim rynku Glovo kojarzone jest nade wszystko z partnerskiej współpracy z siecią sklepów Biedronka. O warunkach oraz detalach tej kooperacji pisaliśmy już na łamach bezprawnika. Może dzięki rozwiązaniom przyjętym przez Delivery Hero Glovo będzie w stanie rozwiązać problem związany z procederem nieuczciwych kurierów.

Eksperci branży q-commerce wskazywali, iż konsolidacja na rynku tych usług jest nieunikniona. Bez tego trudno będzie o osiągnięcie wyższego stopnia rentowności.