Do 100 tys. zł bez podatku. Rolnicy kolejną uprzywilejowaną grupą

Podatki Dołącz do dyskusji
Do 100 tys. zł bez podatku. Rolnicy kolejną uprzywilejowaną grupą

Rolnicy będą mogli sprzedawać do 100 tys. zł bez podatku. Wczoraj premier Mateusz Morawicki przekazał im tę wiadomość. To oni mają zarabiać – nie pośrednicy.

Do 100 tys. zł bez podatku dla rolników

Nieopodatkowana sprzedaż produktów rolniczych do 100 tys. zł ma zachęcić rolników do prowadzenia sprzedaży detalicznej, z pominięciem pośrednika. Od rolnika do odbiorcy końcowego. Sprzedawać będą mogli na terenie całego kraju.

„Chodzi o to, żeby zysk dla polskiego rolnika był, jak największy. Nie dla pośredników, często zagranicznych. O to bijemy się także na forum międzynarodowym. W Polskim Ładzie mamy bardzo dużo rozwiązań dla rolnika. Są tym czego polski rolnik potrzebuje do normalnego funkcjonowania. Będą też działania w zakresie ubezpieczeń, które mają pomóc gospodarzom chronić się przed klęskami żywiołowymi, takimi jak susze czy gradobicia” – powiedział premier Morawicki, odwiedzając gospodarstwo rolne w Wielkopolsce.

Najpierw Polska, potem cała Europa

Premier zapowiedział, że rząd robi wszystko, aby polskie rolnictwo dominowało w Europie. Ważny jest też rynek krajowy i kupowanie na nim polskiej żywności.

„To jest koło zamachowe polskiej gospodarki. To jest ta reakcja łańcuchowa. Jak kupimy od polskiego rolnika dobrą polską żywność, to później on się nam odwdzięczy, kupując coraz więcej polskich produktów” przekonywał, cytowany przez PAP, premier.

Mateusz Morawiecki mówił, że już dwie trzecie Polaków, kupując żywność, sprawdza czy jest ona polska. Czy jest zdrowa, czy ekologiczna. Ten trend rośnie.

„Mogę powiedzieć: jak jest polskie, to zawsze jest najzdrowsze, najsmaczniejsze i najbardziej ekologiczne” zachwalał rodzime produkty premier.

Damy wam więcej

Minister rolnictwa i rozwoju wsi, Grzegorz Puda, zapowiedział, że  kolejne wsparcie dla rolników. Ma to być coś, co zachęci młodych do pozostania na wsi i prowadzenia gospodarstwa. Rząd przygotowuje ustawę o rodzinnym gospodarstwie rolnym. To w niej znajdą się rozwiązania, pozwalające „korzystać z dodatkowych środków” na wsparcie gospodarstw, zwłaszcza małych i średnich. Na razie nie wiadomo czy chodzi o tanie pożyczki, czy dotacje. Wiadomo na pewno, że od stycznia rośnie o 10 procent kwota dopłaty do paliwa do każdego hektara.

Minister zapowiedział też powstawanie centrów logistycznych, które mają pomagać rolnikom w sprzedaży produktów. Pieniądze na ich sfinansowanie mają pochodzić z Krajowego Planu Odbudowy.