Wyjaśniamy, do kiedy trzeba złożyć PIT-2. Czasu jest mało, a oświadczenie ma wpływ na wysokość pensji w 2023 roku

Finanse Podatki Dołącz do dyskusji
Wyjaśniamy, do kiedy trzeba złożyć PIT-2. Czasu jest mało, a oświadczenie ma wpływ na wysokość pensji w 2023 roku

Do kiedy trzeba złożyć PIT-2 i z czym się on wiąże? Formularz pozwala na złożenie oświadczeń, które będą miały wpływ na wysokość pensji w 2023 roku. Najprościej rzecz biorąc, najlepiej zdążyć przed 31 grudnia 2022 roku.

Do kiedy trzeba złożyć PIT-2?

PIT-2 to formularz, który dotyczy oświadczeń pracownika do celów obliczania zaliczek na podatek dochodowy. Powszechnie wiadomo, że w Polsce funkcjonuje dosyć efektywny system rozliczania się z podatku dochodowego, czyli poprzez systematyczne pobieranie zaliczek. W wypadku pracowników, robią to w ich imieniu pracodawcy. Na rządowej stronie internetowej znaleźć można obecnie cztery różne wzory formularza.

Jak przypomina portal „PIT.pl”, od stycznia 2023 roku funkcjonować będzie nowy formularz PIT-2. W treści dokumentu istotne są oświadczenia oraz wnioski. Skuteczne złożenie formularza PIT-2 ma bowiem bezpośredni wpływ na wysokość zaliczek pobieranych na poczet podatku dochodowego. Wspomniany serwis dodaje, że oświadczenie warto złożyć już w grudniu.

Jak się okazuje, od 1 stycznia 2023 roku funkcjonować będzie zasada, która – mówiąc najprościej – oznacza tyle, że odpowiednie oświadczenie o zmniejszeniu zaliczek na podatek będzie można złożyć bezpośrednio płatnikowi (pracodawcy) na jego zasadach. Takie oświadczenia będzie można zatem składać przez wewnętrzny system kadrowy, czy też z użyciem własnych formularzy.

Sam PIT-2 ma nieco rekompensować negatywne skutki tzw. Polskiego Ładu. Wiąże się z kwotą wolną od podatku i pozwala na zmniejszenie zaliczek na podatek dochodowy. Jak przypomina „PIT.pl”, formularz powinny złożyć osoby zatrudnione na umowę o pracę, umowę zlecenie lub umowę o dzieło, chcące skorzystać z kwoty wolnej od podatku.

Warto zdążyć przed końcem grudnia

Do stycznia powinni zdążyć ci, którzy wypłatę za grudzień otrzymają w styczniu. Trzeba pamiętać, że będzie to dochód odnoszący się do 2023 roku, mimo że pracę wykonano jeszcze w 2022. Dodatkowo, od stycznia nowego roku wejdą w życie regulacje, które pozwolą na złożenie formularza PIT-2 u więcej niż jednego płatnika (pracodawcy), bo aż w trzech miejscach. Cała kwota odliczenia dalej będzie wynosić maksymalnie 300 złotych, ale będzie ją można podzielić pomiędzy kilku płatników.

W źródłowym artykule czytamy też, że o złożeniu PIT-2 powinni także pamiętać emeryci i renciści. Dodatkowo formularz dotyczy również podatników, którzy rozliczają się z małżonkiem albo z dzieckiem jako samotni rodzice. W części „E” formularza należy ten fakt wskazać, a także określić, czy dochody w 2023 roku przekroczą kwotę 120 000 zł. Jeżeli nie, to płatnik pobierze zaliczkę na podatek w wysokości 12% (i zastosuje podwójną kwotę zmniejszającą podatek). Jeżeli tak, to również pobierze zaliczkę w wysokości 12%, ale kwota zmniejszająca podatek będzie „pojedyncza”.

Z kolei podatnicy, którzy będą chcieli zastosowania podwyższonych kosztów przychodów, muszą wypełnić część „F” formularza PIT-2 i wskazać, że zakład pracy znajduje się poza miejscem zamieszkania. W części „G” formularza można wyrazić wolę korzystania z nowych ulg podatkowych. Są to: ulga na powrót, ulga dla rodzin 4+ oraz ulga dla pracujących seniorów.

PIT-2 pozwala również na rezygnację z korzystania z ulgi dla młodych (część „H”) oraz skorzystanie z 50% kosztów uzyskania dochodów dla twórców. Część „J’ pozwala także na zażądanie od płatnika składek niepobierania zaliczek na podatek, oświadczając jednocześnie, że dochody nie przekroczą 30 000 zł w 2023 roku.