Z porady notariusza skorzystasz za darmo? Dowiesz się, jak prawidłowo sporządzić testament czy zabezpieczyć majątek

Codzienne Społeczeństwo Dołącz do dyskusji (31)
Z porady notariusza skorzystasz za darmo? Dowiesz się, jak prawidłowo sporządzić testament czy zabezpieczyć majątek

Usługi notariusza nie należą do najtańszych. Z tego względu wiele osób odwiedza biuro notariusza tylko wtedy, gdy jest to absolutnie konieczne. Nie zachwyca też świadomość prawna społeczeństwa w zakresie prawidłowego sporządzania testamentów, regulowania małżeńskich stosunków majątkowych czy przekazywania mieszkań. Wiele osób powinno zatem ucieszyć, że już niedługo do notariusza wybiorą się za darmo w ramach akcji Otwarte Dni Notariatu.

Do notariusza za darmo. Przez jeden dzień

Świadomość prawna Polaków nie jest zbyt wysoka. To zresztą w dużej mierze wina obecnego systemu edukacji. W szkole pomija się bardzo często tematy z zakresu prawa. Brakuje też akcji i kampanii edukacyjnych, które byłyby skierowane do ogółu społeczeństwa. Na pewno nie pomaga też to, jak wygląda tworzenie prawa w Polsce. Ustawodawca niejednokrotnie konstruuje przepisy pełne luk, a ich prawidłowej interpretacji nie są pewni sami prawnicy. Często trzeba wręcz zgadywać, co prawodawca miał na myśli.

Brak wiedzy na temat prawa wcale nie zachęca jednak Polaków do częstszych wizyt w kancelariach prawnych. Zazwyczaj rozwiązań swoich problemów wolą szukać w internecie lub u znajomych, co nie zawsze dobrze się kończy. Do prawnika wybierają się, gdy jest to już absolutnie konieczne – dobrym przykładem jest wizyta u notariusza, której w niektórych przypadkach nie sposób uniknąć.

Podejście Polaków chcą zmienić notariusze. Zależy im przede wszystkim na podniesieniu świadomości prawnej, a także na tym, by ostrzec obywateli przed najczęściej popełnianymi błędami, jeśli chodzi o zarządzanie majątkiem. W związku z tym organizowana jest kolejna edycja Otwartych Dni Notariatu. 30 listopada zainteresowane osoby będą mogły udać się do notariusza za darmo w 29 miastach. Notariusze będą udzielać darmowych porad prawnych. Oczywiście nie chodzi o poradę w konkretnej, indywidualnej sprawie. Zainteresowani będą mogli jednak dowiedzieć się wielu przydatnych rzeczy, które pomogą im w uniknięciu poważnych, czasem nawet nieodwracalnych błędów.

Czego będzie można się dowiedzieć?

Jaką wiedzę zyskają osoby, które postanowią wybrać się 30 listopada do notariusza biorącego udział w akcji? Przede wszystkim – jak sporządzić testament, jak uregulować stosunki majątkowe z małżonkiem, jak przejść przez procedury związane z dziedziczeniem czy jak uchronić się przed lichwiarskimi pożyczkami. To wiedza, którą powinien posiąść właściwie każdy, ponieważ na którymś etapie życia okaże się ona niewątpliwie przydatna. Z tego względu warto wziąć udział w akcji i uzyskać poradę na ten temat od profesjonalisty.

Notariusze przy okazji będą starali się udowodnić, że czasem jednak faktycznie lepiej skorzystać z porady prawnika, zwłaszcza, że nie zawsze wiąże się to z ogromnymi kosztami.

Adresy spotkań z notariuszami i więcej informacji na temat akcji można znaleźć na stronie porozmawiajznotariuszem.pl.