Będzie kolejna nowelizacja Kodeksu pracy. Pojawi się dodatkowy urlop dla części rodziców

Praca Rodzina Dołącz do dyskusji
Będzie kolejna nowelizacja Kodeksu pracy. Pojawi się dodatkowy urlop dla części rodziców

Wszystko wskazuje na to, że dodatkowy urlop dla części rodziców może wejść w życie szybciej, niż się spodziewano. Na stronie Rządowego Centrum Legislacji opublikowano już projekt nowelizacji Kodeksu pracy.

Dodatkowy urlop dla części rodziców. Jest już projekt

O dłuższym urlopie macierzyńskim dla części rodziców mówi się już od jakiegoś czasu. Chodzi o dodatkowy urlop dla rodziców wcześniaków i dzieci, które po urodzeniu musiały być hospitalizowane. Obecnie wymiar urlopu macierzyńskiego tych rodziców jest taki sam jak tych, których dziecko urodziło się w terminie i nie musiało spędzać w szpitalu dodatkowych dni. To z kolei wymusza na rodzicach wcześniaków i hospitalizowanych maluchów korzystanie np. z urlopów wypoczynkowych czy ze zwolnienia lekarskiego.

To najprawdopodobniej już niedługo może się zmienić. Stosowny projekt nowelizacji opublikowano już na stronie Rządowego Centrum Legislacji. Zgodnie z nim pracujący rodzice dzieci, które urodziły się przed ukończeniem 28. tygodnia ciąży lub z masą urodzeniową nie większą niż 1000 g, będą mogli liczyć na dodatkowy urlop macierzyński. Jego wymiar będzie uzależniony od tego, ile czasu dziecko spędzi w szpitalu; jeśli przepisy wejdą w życie, za każdy tydzień spędzony przez malucha w szpitalu, do 15. tygodnia po porodzie, będzie naliczany dodatkowy tydzień urlopu.

Rodzice dzieci, które urodziły się po 36. tygodniu ciąży, również będą mogli otrzymać dodatkowy urlop. Aby tak się stało, dziecko musi być hospitalizowane w okresie od 5 do 28 dnia po porodzie przynajmniej przez dwa kolejne dni. Naliczanie dodatkowego urlopu będzie przebiegać na takich samych zasadach co w przypadku rodziców wcześniaków.

Rodzice chcący skorzystać z dodatkowego urlopu będą jednak musieli złożyć wniosek – urlop będzie bowiem fakultatywny, a rodzice wcale nie będą zmuszeni z niego skorzystać. Należy też mieć na uwadze fakt, że jeśli nic się nie zmieni, urlop będzie można wykorzystać tylko w jednym momencie – bezpośrednio po urlopie macierzyńskim. Na uwagę jednak zasługuje również to, że dodatkowy urlop dla rodziców wcześniaków i hospitalizowanych dzieci będzie płatny w 100 proc.

Co z osobami, które nie są pracownikami?

Pojawia się jednak pytanie, czy prawo do dodatkowego urlopu będą mieć też osoby niebędące pracownikami; okazuje się, że jeśli tylko będą ubezpieczone, to za okres odpowiadający okresowi dodatkowego urlopu macierzyńskiego będzie im przysługiwać zasiłek macierzyński.

Wnioski o dodatkowy urlop dla rodziców będzie można złożyć papierowo lub elektronicznie. Niewykluczone, że nowe przepisy wejdą w życie jeszcze w tym roku – lub od 1 stycznia 2025 r.