Trump w ciągu 90 dni zniesie wizy dla Polaków, by mogli dołączyć do „elitarnego grona”?

Gorące tematy Państwo Zagranica Dołącz do dyskusji (188)
Trump w ciągu 90 dni zniesie wizy dla Polaków, by mogli dołączyć do „elitarnego grona”?

Wizyta Prezydenta Andrzeja Dudy w USA przyniosła nieoczekiwaną deklarację Donalda Trumpa w sprawie zniesienia wiz dla Polaków. Ma to nastąpić w ciągu najbliższych 90 dni. Czy po wakacjach dołączymy do elitarnego grona najbliższych partnerów USA i Trump faktycznie zniesie wizy dla Polaków?

Trochę zazdroszczę amerykańskim politykom tego, w jak łatwy sposób można przekonać do siebie polskie społeczeństwo. Wystarczy bowiem raz na jakiś czas zapowiedzieć, że trwają prace nad zniesieniem wiz dla Polaków. Mam ponad 30 lat i ta kwestia pojawia się regularnie za każdym razem, kiedy trwa dyskusja na temat stosunków polsko-amerykańskich. Kolejny odcinek serialu pt. „wizy dla Polaków” wyemitowano przy okazji wizyty Andrzeja Dudy w USA. Tym razem głos zabrał sam Donald Trump.

Donald Trump zniesie wizy dla Polaków?

Podczas konferencji prasowej jeden z obecnych tam dziennikarzy zapytał prezydenta USA, kiedy Polska dołączy do programu bezwizowego. Zazwyczaj odpowiedzi na takie pytania są dość wymijające i dyplomatyczne. „Staramy się, robimy, co możemy, mamy swoje wymagania, liczymy na współpracę.” To taki standardowy zestaw odpowiedzi dyplomatów. Tym razem Donald Trump w swoim stylu postanowił zerwać z tą konwencją.

Mamy nadzieję, że bardzo szybko. Wiemy, że sytuacja jest dosyć złożona. Niewiele krajów należy do tej elitarnej grupy, chcemy, aby Polska do tej elitarnej grupy należała. Być może nastąpi to w ciągu najbliższych 90 dni

Czy deklaracja prezydenta USA ma szanse na wejście w życie? O tym się przekonamy w najbliższych miesiącach. Niemniej jednak nie można nie zauważyć, że w ostatnim czasie to kolejna deklaracja amerykańskiego polityka na ten temat. Nie tak dawno amerykańska ambasador w Polsce, Georgette Mosbacher zapowiedziała, że jest zwolenniczką tego, żeby wizy do USA dla Polaków zostały zniesione.

Z kolei pod koniec 2018 roku okazało się, że Polska ma coraz mniejsze szanse na dołączenie do programu bezwizowego. Jednym z jego warunków jest niewielki odsetek odrzuconych wniosków o wizę (do 3%). Pewne nadzieje budził fakt, że pod koniec 2017 roku odsetek odmów wyniósł 5,92%. Niestety według amerykańskiej administracji w ubiegłym roku znowu wzrósł. Tym samym Polska oddaliła się od możliwości automatycznego wejścia w program bezwizowy.

Wychodzi na to, że czekamy na kolejny odcinek serialu pt. „wizy do USA”, którego emisję zaplanowano na wrzesień. Lot do USA bez wizy być może będzie możliwy już po wakacjach.