Tylko do końca miesiąca można ubiegać się o środki z dwóch dużych programów dla firm. Przedsiębiorcy, którzy zwlekali do ostatniej chwili, powinni się pospieszyć

Gorące tematy Finanse Firma dołącz do dyskusji (177) 29.07.2020
Tylko do końca miesiąca można ubiegać się o środki z dwóch dużych programów dla firm. Przedsiębiorcy, którzy zwlekali do ostatniej chwili, powinni się pospieszyć

Edyta Wara-Wąsowska

Przedsiębiorcy, którzy chcą ubiegać się o dotację na kapitał obrotowy z PARP oraz ci, którzy mają zamiar wnioskować o wsparcie z tarczy finansowej PFR dla średnich podmiotów, powinni się pospieszyć. W obu przypadkach nabór na dotacje dla firm trwa do końca miesiąca. 

Dotacje dla firm do końca miesiąca: na złożenie wniosku o dotację na kapitał obrotowy zostało kilka dni

Przedsiębiorcy, którzy z jakiegoś powodu nie złożyli jeszcze wniosku o dotację na kapitał obrotowy z PARP (a mają taką możliwość i chcą skorzystać ze wsparcia) powinny się pospieszyć. Nabór trwa tylko do 31 lipca i raczej mało prawdopodobne jest, by został przedłużony (lub by otwarto drugi nabór). Ze wsparcia mogą skorzystać średni przedsiębiorcy, którzy chcą pozyskać środki na bieżącą działalność gospodarczą.

Co ważne, w przeciwieństwie do dotacji na kapitał obrotowy dla małych firm, do których nabór trwa zazwyczaj tylko kilka dni (a często kończy się de facto tego samego dnia), nabór wniosków na wsparcie z PARP wciąż trwa, mimo że program wystartował już 15 czerwca.

Do 31 lipca można też wnioskować o środki z tarczy finansowej PFR

W podobnej sytuacji są mikro-, mali i średni przedsiębiorcy, którzy chcą wnioskować o pieniądze z tarczy finansowej PFR. Podobnie jak w przypadku dotacji na kapitał obrotowy, otrzymane środki można wykorzystać na sfinansowanie kosztów funkcjonowania przedsiębiorstwa – chodzi zatem zarówno np. o koszty wynajmu lokalu, opłacenie mediów czy zakup towarów i półproduktów. Oprócz tego dopuszczalne jest również wykorzystanie środków na przedterminową spłatę kredytów – maksymalnie do wysokości 25 proc. wartości pożyczki. Warunkiem skorzystania z pomocy jest spadek obrotów o co najmniej 25 proc. w dowolnym miesiącu po 1 lutego 2020 r. w porównaniu do poprzedzającego miesiąca lub analogicznego miesiąca 2019 r.

O ile jednak dotacja na kapitał obrotowy z PARP jest bezzwrotna, a przedsiębiorcy nie muszą właściwie spełniać żadnych dodatkowych warunków, o tyle subwencja z PFR – przynajmniej częściowo – podlega zwrotowi. To, ile ostatnie odda przedsiębiorca, zależy od utrzymania stanu zatrudnienia przez kolejne dwanaście miesięcy. Jeśli utrzymał go na tym samym poziomie lub nawet zwiększył, nie będzie musiał zwracać nawet 75 proc. subwencji.

Duże firmy mogą liczyć na wsparcie z PFR od sierpnia

Na subwencję z PFR wciąż poczekają jeszcze duże firmy. Jak twierdzi Bartosz Marczuk, wiceprezes PFR, wypłaty dla największych podmiotów powinny rozpocząć się w sierpniu.