Dowód osobisty dla dziecka – jak wyrobić i ile się na niego czeka?

Codzienne Rodzina Dołącz do dyskusji (68)
Dowód osobisty dla dziecka – jak wyrobić i ile się na niego czeka?

Wybierając się z dzieckiem w podróż do krajów Unii Europejskiej, należy pamiętać, że musi mieć ono przy sobie, tak jak w przypadku dorosłego, dowód osobisty. Jak złożyć wniosek o dowód osobisty dla dziecka? Jakie dokumenty trzeba przygotować?

Dowód osobisty dla dziecka

Generalną zasadą jest, że dzieci do 18 roku życia nie muszą posiadać dowodu. Sytuacja zmienia się, jeżeli dziecko chce lub musi wyjechać za granicę do jednego z krajów Unii Europejskiej, strefy Schengen lub innych krajów, które pozwalają przekraczać granicę na podstawie dowodu. W takiej sytuacji to na rodzicach spoczywa obowiązek wyrobienia dokumentu, dowodu osobistego dla dziecka.

Jak wyrobić dowód osobisty dla dziecka

Wniosek o wydanie dowodu osobistego dla dziecka mogą złożyć w jego imieniu rodzice. Może to zrobić również tylko jeden z rodziców, opiekun prawny lub kurator. Jeżeli dziecko ma mniej niż pięć lat, nie musi być obecne przy jego składaniu.

Wniosek składa się w dowolnym urzędzie gminy lub w formie elektronicznej poprzez platformę ePUAP. Wyrobienie dowodu osobistego dla dziecka jest bezpłatne, rodzice nie poniosą więc żadnych opłat. W przeciwieństwie do paszportu dla dziecka, gdzie za jego wyrobienie trzeba uiścić opłatę. Formularz wniosku jest dostępny na stronie internetowej obywatel.gov.pl oraz w każdym urzędzie gminy. Przypominamy, że od 4 marca 2019 roku można wyrabiać tak zwane e-dowody osobiste, które wzbogacają funkcjonalność naszego dokumentu o funkcje cyfrowe.

Wypełniony wniosek należy złożyć  wraz z aktualną fotografią, dowodem osobistym lub paszportem rodzica oraz dotychczasowym dowodem osobistym dziecka (jeżeli był już wyrabiany).

Wydanie dowodu trwa do 30 dni od momentu złożenia wniosku. Jego odebranie musi nastąpić w urzędzie, w którym złożono wniosek. Rodzic musi zrobić to osobiście wraz z dzieckiem, któremu dowód jest wydawany (chyba, że ma ono mniej niż 5 lat lub było obecne przy składaniu wniosku). Przed odebraniem dowodu rodzic musi potwierdzić swoją tożsamość za pomocą dokumentu oraz złożyć poprzedni dowód dziecka. Jeśli został on wydany dla dziecka mającego mniej niż 5 lat, okres ważności wynosi 5 lat. Jeżeli dziecko ma więcej niż 5 lat, okres ten wynosi 10 lat.