Szykuje się duża (nawet 40%) podwyżka cen wody

Gorące tematy Zakupy dołącz do dyskusji (75) 29.09.2016
Szykuje się duża (nawet 40%) podwyżka cen wody

Maciej Lewczuk

Wejdzie w życie nowe prawo wodne – szykuje się duża podwyżka cen wody.

Woda jest człowiekowi niezbędna do życia. Picie wody i używanie jej do przetwarzania pokarmu jest nam nieobce. Używamy jej też na co dzień do mycia naczyń, ciała, samochodu, podlewania ogródka, etc. Wiele osób zupełnie nie zdaje sobie sprawy, ile jej tak naprawdę zużywa, bo woda jest stosunkowo tania, choć nowe prawo wodne może to zmienić. Szykuje się duża podwyżka cen wody.

Są oczywiście osoby, które wodę oszczędzają. Zakręcają kran przy myciu zębów, prysznicu, nie korzystają z kąpieli czy jacuzzi. W głowie im się nie mieści posiadanie basenu. Dobrze przemyślą sprawę, zanim wezmą się do gotowania. Używają zmywarek o najmniejszym zużyciu wody.

Większość jednak nie patrzy na zużycie tego życiodajnego płynu i uważa, że skoro płynie z kranu, to można z niej korzystać do woli, przecież płacą za nią, więc o co chodzi? Płacą, nie zdając sobie tak do końca sprawy, skąd ona się bierze, jak się ją uzdatnia, dostarcza, a także gdzie są jej zasoby i jak są duże.

Dobrze obrazuje to wrocławskie Hydropolis, do odwiedzenia którego namawiam serdecznie, szczególnie jeśli macie dzieci w wieku powyżej 7-9 lat. Dzięki niemu można w 2-4 godziny poznać historię wody i jak jest ważna dla życia na Ziemi. Byłem tam i wybiorę się pewnie jeszcze nie jeden raz, ale nie o tym miejscu jest ten artykuł.

Chodzi o nowe prawo wodne, które zacznie obowiązywać od 1 stycznia 2017 roku. Ministerstwo Środowiska już przygotowało propozycje, które będą rozważane w najbliższych tygodniach. Dzięki przeprowadzanym analizom uważa, że ceny życiodajnego płynu są zbyt niskie, co oznacza, że szykuje się podwyżka cen wody.

Szacunki nie są optymistyczne, gdyż zakłada się, że cena wody może podskoczyć nawet o złotówkę za metr sześcienny. W Białej Podlaskiej cena wynosi obecnie 2,34 zł za metr sześcienny, a w Dąbrowie Górniczej aż 7,41 zł za metr sześcienny. Podwyżka może oznaczać wzrost ceny nawet o ponad 40 proc. dla niektórych miejscowości.

Pamiętajmy, że podwyżka nie będzie dotyczyła tylko wody, ale też wszelkich produktów i usług, które są z nią związane. Taka sytuacja może oznaczać, że uderzy to najbardziej w najuboższych, którzy będą musieli miesięcznie wysupłać dodatkowe środki na wodę, żywność i inne dobra.

Podwyżka cen wody nastąpi, lecz czy faktycznie wyniesie 1 zł, czy będzie to inna kwota, niektórzy donoszą, że tylko 40 groszy, pokażą najbliższe tygodnie. Będziemy śledzić ten temat, i gdy tylko pojawią się konkrety, nie omieszkamy poinformować o tym naszych czytelników.

Jeśli masz problemy związane z naliczaniem opłat za czynsz, usługi, wynajem, a także wszelkich innych, w których chciał(a)byś uzyskać poradę prawnika, możesz skontaktować się z redakcją Bezprawnik.pl. Współpracuje z nią zespół osób specjalizujących się w poszczególnych dziedzinach, który solidnie, szybko i tanio pomoże rozwiązać Twój problem. Opisz go pod adresem e-mailowym kontakt@bezprawnik.pl, a otrzymasz bezpłatną wycenę rozwiązania sprawy.