To może być koniec automatycznego "dziedziczenia" umowy najmu
Zgodnie z art. 691 Kodeksy cywilnego, w razie śmierci głównego najemcy, w jego umowę najmu mieszkania komunalnego z mocy prawa wstępują określone osoby - pod warunkiem, że stale z nim zamieszkiwały. Do kręgu tych osób zaliczają się:
- małżonek,
- dzieci najemcy i jego współmałżonka,
- inne osoby, wobec których najemca miał obowiązek alimentacyjny,
- osoba pozostająca faktycznie we wspólnym pożyciu.
Co istotne, przepis ten nie przewiduje żadnego kryterium dochodowego ani majątkowego. Oznacza to, że prawo do przejęcia umowy najmu lokalu komunalnego, z czynszem znacznie niższym od rynkowego, może uzyskać osoba bardzo zamożna, która w żaden sposób nie kwalifikowałaby się do otrzymania takiego mieszkania w standardowej procedurze.
To może się jednak niedługo zmienić, bo rządzący - jak podaje infor.pl - mają pracować nad nowym projektem przepisów. Jak zapowiedział w Senacie wiceminister rozwoju i technologii, Tomasz Lewandowski, nowe regulacje mają zlikwidować lukę prawną, która pozwalała osobom o wysokich dochodach (często posiadającym już inne nieruchomości) na przejmowanie po zmarłych krewnych lokali przeznaczonych dla najuboższych.
Jak komentuje wiceminister,
Nie wejdziesz do umowy najmu „z automatu”, niezależnie od wysokości dochodów, jeżeli twoi rodzice w tym lokalu mieszkali i miałeś takie szczęście. A więc: możesz zarabiać 100 tysięcy zł, rodzice mieli mieszkanie komunalne, wykażesz, że z nimi mieszkałeś przed ich śmiercią – wchodzisz do umowy najmu „z automatu”. Uważam, że to jest po prostu niesprawiedliwe
Zgodnie z nową koncepcją, samorząd, zanim zawrze nową umowę z osobą pozostającą w lokalu po śmierci najemcy, będzie miał prawo do weryfikacji jej sytuacji dochodowej i majątkowej. Jeśli okaże się, że osoba ta posiada na własność inną nieruchomość w danym mieście lub jej dochody znacznie przekraczają progi uprawniające do pomocy mieszkaniowej, gmina będzie mogła odmówić zawarcia umowy.
"Uszczelnienie" systemu i przywrócenie sprawiedliwości jako nadrzędne cele
Zmiana przepisów ma na celu przywrócenie fundamentalnej zasady, zgodnie z którą komunalny zasób mieszkaniowy jest formą pomocy społecznej, przeznaczoną dla osób o niskich dochodach, a nie źródłem nieuzasadnionych przywilejów. W sytuacji, gdy w całej Polsce na mieszkania komunalne czeka w kolejkach tysiące potrzebujących rodzin, utrzymywanie w tych zasobach osób zamożnych jest - w ocenie rządu - rażącą niesprawiedliwością.
Projekt ustawy nie został jeszcze opublikowany, ale według zapowiedzi wkrótce ma trafić do wykazu prac rządu. Jego ostateczny kształt pokaże, czy możliwość wstąpienia w stosunek najmu po śmierci najemcy zostanie całkowicie zlikwidowana, czy też jedynie uzależniona od spełnienia dodatkowych kryteriów.