Rekruterzy i szefowie wcale nie przepadają za pracoholikami. Polacy jednak o tym zapominają

Praca Dołącz do dyskusji (96)
Rekruterzy i szefowie wcale nie przepadają za pracoholikami. Polacy jednak o tym zapominają

Polakom często wydaje się, że pracodawcy przychylniej patrzą na pracowników, którzy wyrabiają mnóstwo nadgodzin i poświęcają pracy każdą wolną chwilę. Tymczasem okazuje się, że wcale nie zawsze jest to dobrze postrzegane. Takie podejście nie zaimponuje też rekruterowi, nie wspominając już o tym, że praca ponad siły źle wpływa na zdrowie (zarówno fizyczne jak i psychiczne) oraz relacje z najbliższymi. I może warto o tym pamiętać w taki dzień jak dziś – czyli Dzień Pracoholika. 

Polska w czołówce państw europejskich. 1792 godziny rocznie spędzamy w pracy.

Z danych OECD wynika, że Polacy są jednym z bardziej zapracowanych narodów. Średnio spędzamy w pracy rocznie 1792 godziny, czyli o 58 więcej niż w innych krajach OECD. W Europie pracują więcej tylko Rosjanie i, o dziwo, Grecy. Wydaje się zatem, że Dzień Pracoholika, który dziś obchodzimy, to święto m.in. Polaków.

Angażujemy się w pracę nawet w momencie, gdy nie musimy. Z badania Nationale-Nederlanden wynika, że co czwarta osoba czyta na urlopie służbowe maile. Zazwyczaj od tego nawyku uzależnione są w szczególności osoby między 18 a 29 rokiem życia.

Pracoholizm ma wiele twarzy. Dziś obchodzimy Dzień Pracoholika

Myli się jednak ten, kto twierdzi, że pracoholizm to zawsze praca na urlopie,  nadgodziny w pracy, odczytywanie służbowej korespondencji już po dotarciu do domu czy odbieranie telefonów od szefa, któremu coś się akurat przypomniało późnym wieczorem (i stwierdził, że natychmiast chce się z nami tym podzielić). Pracoholizm może mieć też „skromniejszy” wymiar. Można bowiem fizycznie przebywać w pracy 8 godzin, a jednocześnie myśleć o niej już po skończeniu obowiązków, planować, układać koncepcje… i tak w kółko. O ile jest to w pewnym sensie zrozumiałe np. w przypadku przedsiębiorców, o tyle warto pamiętać, by jednak chociaż próbować zachować właściwe proporcje. Tym, których nie przekonuje argument o dbaniu o własne zdrowie i relacje z rodziną czy przyjaciółmi, powinien dotrzeć inny. Okazuje się bowiem, że ciągłe skupianie się na pracy po prostu znacząco obniża jej efektywność. Czyli mimo mnóstwa poświęconego czasu rezultaty nie są jednak oszałamiające.

Wydaje ci się, że twój szef jest zachwycony, że całkowicie poświęcasz się pracy? To źle ci się wydaje

Wiele osób wychodzi z założenia, że pracodawcy i rekruterzy bardziej doceniają te osoby, które niemal w całości oddają się pracy. Oczywiście zdarzają się takie przypadki (tak jest zazwyczaj wtedy, gdy przełożony sam jest pracoholikiem). Coraz częściej jednak zarówno menedżerowie jak i prezesi firm rozumieją, że efektywny pracownik musi mieć też czas na odpoczynek i regenerację. To bardzo istotne zwłaszcza w przypadku osób, które zajmują się pracą twórczą, choć nie tylko. Zmianę podejścia potwierdza również Aneta Trojanowska, Dyrektor ds. HR Business Partneringu Nationale-Nederlanden:

Coraz więcej firm, konkurując o najlepszych pracowników, zdaje sobie sprawę ze znaczenia zachowania odpowiedniego umiaru. W tym celu oferują różnego rodzaju benefity i prowadzą kampanie informacyjne. Pracownicy Nationale-Nederlanden mogą pracować w elastycznych godzinach, wykonywać część zadań z domu, a w piątki wcześniej z pracy. Od niedawna wydłużyliśmy także urlop ojcowski o dodatkowe dwa tygodnie.

Dzień Pracoholika, który dziś obchodzimy, jest zatem dobrą okazją do zastanowienia się, czy poświęcanie swojego wolnego czasu pracy – i to niemal codziennie – jest naprawdę dobrym pomysłem.