Nowy e-dowód osobisty będzie zarazem kartą zdrowia?

Gorące tematy Państwo Zagranica Dołącz do dyskusji (153)
Nowy e-dowód osobisty będzie zarazem kartą zdrowia?

Po wymianie dokumentów w jednym kawałku plastiku połączone zostaną najprawdopodobniej e-dowód osobisty i e-karta zdrowia.

Ministerstwo Cyfryzacji zapowiada coraz to nowe zmiany, dzięki którym ma nam się żyć łatwiej, przyjemniej i w mniejszej biurokracji. Ułatwienia mają być dostępne zarówno dla przedsiębiorców, jak i szarych obywateli. Najnowsze wieści głoszą, że nowy e-dowód osobisty i elektroniczna karta zdrowia mają być połączone, dzięki czemu każdy będzie miał przy sobie prócz dowodu tożsamości także dowód na ubezpieczenie zdrowotne obywatela i przysługujące mu świadczenia.

Cyfryzacja szumnie zapowiadana także przez poprzednią ekipę rządzącą postępuje, ale nie do końca tak, jakbyśmy sobie tego życzyli. Platforma ePUAP mająca pomóc obywatelom w załatwianiu spraw urzędowych bez wychodzenia z domu, niestety co jakiś czas ulega awariom. Poprzednia jej odsłona bardziej przypominała wczesną wersję beta usługi niż faktyczny system łączący urzędy z petentami.
Niestety kosztujący ponad 120 mln złotych system zawodzi. Kosztujący ponad 700 mln system e-Zdrowie, nad którym ciągle pracują fachowcy. Procesy te są monitorowane przez prokuraturę i CBA.

Nowy system, w którym e-dowód osobisty będzie dostępny wraz z dodatkowymi funkcjami, ma ruszyć od 2019 roku. Do końca lipca Ministerstwo Cyfryzacji ma zaproponować wszelkie dodatkowe funkcje e-dowodów osobistych Rządowi. Operacja wymiany dowodów szacowana jest na 1,5 mld zł.

Czy taka operacja się uda, tego nie wiemy. Datę tę określiła Komisja Europejska i nie można jej przekroczyć, jeśli Rząd nie chce oddać dotacji otrzymanej od UE na wdrożenie tego systemu. Dostaliśmy na to 294 mln zł. Do wymiany jest niemal 27 mln dowodów osobistych.

Jeśli masz problemy związane z działaniami i opieszałością wydawania decyzji przez urzędników, a także we wszelkich innych sprawach, w których chciał(a)byś uzyskać poradę prawnika, możesz skontaktować się z redakcją Bezprawnik.pl. Współpracuje z nią zespół osób specjalizujących się w poszczególnych dziedzinach, który solidnie, szybko i tanio pomoże rozwiązać Twój problem. Opisz go pod adresem e-mailowym kontakt@bezprawnik.pl, a otrzymasz bezpłatną wycenę rozwiązania sprawy.