Ceny ekogroszku rosną praktycznie z tygodnia na tydzień, osiągając niespotykane ceny. Każdy szuka więc opcji, jak zakupić go najkorzystniej. Wiele osób, które ogrzewa tym opałem dom i firmę, dawniej mogła nie zastanawiać się nad tą kwestią. Ale dziś często pojawia się pytanie, o to, czy można rozliczać ekogroszek w kosztach firmy.
Napisałbym aktualną cenę ekogroszku, by pokazać, jak jest wysoka, ale w momencie publikacji tego tekstu lub chwili, gdy ktoś go czyta, cena może być już zupełnie inna, i zapewne wyższa. Ceny tego opału rosną z dnia na dzień i nikt nie wie, na jakim poziomie się one utrzymają.
Jeżeli ktoś ma firmę w domu, to może się zastanawiać, czy mógłby oszczędzić, chociażby w taki sposób, że zakup ekogroszku rozliczy w kosztach działalności gospodarczej. Co do zasady, nic nie stoi na przeszkodzie, by faktura za ekogroszek była wzięta na firmę. Trzeba jednak pamiętać o kilku kwestiach.
Ekogroszek w kosztach firmy? Nie ma problemu, trzeba tylko pamiętać o kilku kwestiach
Pierwsza z nich to przede wszystkim fakt, że taki zakup musi dotyczyć konkretnie działalności gospodarczej. Oznacza to, że jeżeli mamy osobny budynek firmy, a osobno dom, gdzie mamy różne piece, to sytuacja jest prosta. Węgiel do pieca na firmę, kupujemy na fakturę, a ekogroszek do ogrzania domu, bierzemy na siebie, jako osobę prywatną. Wtedy w działalności odliczamy ten, który jest wzięty na naszą firmę.
Trudniej jest, kiedy mamy jeden piec, którym ogrzewamy zarówno firmę, jak i część mieszkalną. Wtedy należałoby wziąć fakturę na działalność gospodarczą, a następnie w koszty ująć proporcjonalnie tylko to, co zostanie użyte do ogrzania firmy. Najłatwiejszym sposobem, by wyliczyć taką proporcję będzie zapewne sprawdzenie ile powierzchni, procentowo zajmują lokale z przeznaczeniem na firmę, a ile na dom, by w taki sposób obliczyć, jaka część danego zakupu może być ujęta w kosztach.
Kupując węgiel na firmę, trzeba zapłacić akcyzę. Ale ta nie jest zbyt wysoka
Dokonując zakupu na firmę, trzeba liczyć się z tym, że cena takiego węgla będzie odrobinę wyższa niż w przypadku osoby prywatnej. Wszystko dlatego, że taki zakup związany z działalnością gospodarczą nie jest zwolniony z akcyzy. Mówi o tym art. 31a ustawy o podatku akcyzowym. Można tam wyczytać, że:
Zwalnia się od akcyzy czynności podlegające opodatkowaniu, których przedmiotem są wyroby węglowe przeznaczone do celów opałowych:
- w procesie produkcji energii elektrycznej;
- w procesie produkcji wyrobów energetycznych;
- przez gospodarstwo domowe, organ administracji publicznej, jednostkę Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej, podmiot systemu oświaty (….)
- do przewozu towarów i pasażerów koleją;
- do łącznego wytwarzania ciepła i energii elektrycznej;
- w pracach rolniczych, ogrodniczych, w hodowli ryb, oraz w leśnictwie;
- w procesach mineralogicznych, elektrolitycznych i metalurgicznych oraz do redukcji chemicznej;
- przez zakład energochłonny wykorzystujący wyroby węglowe, w którym wprowadzony został w życie system prowadzący do osiągania celów dotyczących ochrony środowiska lub do podwyższenia efektywności energetycznej.
Zwolniony jest więc tylko węgiel, w tym ekogroszek, który przeznaczony jest na ogrzanie gospodarstwa domowego, a nie miejsca, w którym prowadzona jest działalność.
Mimo to, że taka tona ekogroszku będzie droższa, to nadal jest to opłacalne, ponieważ akcyza nie jest wysoka. Wynosi ona, w zależności od opału do 10 do 35 złotych na tonie, co jest kwotą śladową przy obecnych cenach ekogroszku. Dużo więcej podatnik zaoszczędzi odliczając sobie taki zakup w koszty, niż musi dołożyć dopłacając akcyzę.