Ekspert: „Zaprawdę, powiadam wam, trzy obniżki stóp procentowych do grudnia tego roku”

Gospodarka Dołącz do dyskusji
Ekspert: „Zaprawdę, powiadam wam, trzy obniżki stóp procentowych do grudnia tego roku”

W ostatnich latach obserwowaliśmy szereg decyzji podjętych przez Radę Polityki Pieniężnej w kontekście stóp procentowych. Czy jednak zbliżające się obniżki stóp procentowych są do przewidzenia? Bazując na analizie przedstawionej przez Bartosza Sawickiego z Cinkciarz.pl, wydaje się, że jest to nieuniknione.

Pod koniec 2022 r., dokładnie 7 września, stopa referencyjna została ustalona na 6,75 proc. Było to kulminacyjne działanie, kończące cykl zacieśniania polityki monetarnej, który rozpoczął się w październiku 2021 r. Jednak ten poziom kosztu pieniądza – najwyższy od dwóch dekad – nie utrzymał się długo. Teraz, ekonomiści przewidują obniżki, które mają zacząć się już w najbliższy środę.

Ekspert przewiduje trzy obniżki stóp procentowych do grudnia

Proces ten będzie przeprowadzany w rytmie 25 punktów bazowych podczas każdego posiedzenia. Szacuje się, że do końca grudnia stawka zostanie obniżona trzykrotnie, a w nadchodzącym roku przewiduje się dalsze cięcia. Jeśli wierzyć prognozom rynkowym, stopa referencyjna ma potencjał, aby spaść poniżej 5 proc. w ciągu następnych kilkunastu miesięcy.

Zmiany te byłyby odpowiedzią na dynamiczne zmiany w inflacji. W lutym zanotowano gwałtowny skok inflacji do poziomu 18 proc., co było najwyższym poziomem od 1996 r. Niemniej jednak, w ciągu zaledwie sześciu miesięcy, wskaźnik ten spadł do 10,1 proc. r/r. Wiele wskazuje na to, że jednocyfrowa dynamika CPI jest warunkiem wstępnym do wprowadzenia obniżek. I chociaż ten warunek nie został jeszcze w pełni spełniony, zdaje się, że członkowie Rady Polityki Pieniężnej nie będą chcieli dłużej czekać z działaniem.

Stopy procentowe spadną już w tę środę

Analiza wrześniowa sugeruje, że zarówno inflacja konsumencka, jak i bazowa szybko zbliżają się do wartości poniżej 10 proc. Dodatkowo, słabsze wskaźniki gospodarcze, takie jak spadek PKB o -0,6 proc. r/r oraz spadek konsumpcji o 2,7 proc., wskazują na potrzebę działań stymulacyjnych. Dodatkowo, obawy dotyczące tempa wzrostu gospodarczego w krajach Europy Zachodniej oraz w Chinach mogą wpłynąć na dalsze decyzje.

Podsumowując, obserwując sytuację ekonomiczną w Polsce i na świecie, obniżki stóp procentowych wydają się być nie tylko prawdopodobne, ale wręcz konieczne. Bazując na analizie eksperta z Cinkciarz.pl, można przypuszczać, że Rada Polityki Pieniężnej podąży za tymi prognozami w najbliższych miesiącach, wprowadzając stopniowe obniżki w celu stymulacji gospodarki.