Aplikacja biurowa, profesjonalny arkusz kalkulacyjny, program do fakturowania? W sklepie Google’a bez trudu można znaleźć aplikacje, które przydadzą się przy prowadzeniu biznesu. Czy jednak faktura z Google Play jest możliwa? „Żaden problem”, zapewnia internetowy gigant. Czasem jednak może to trochę potrwać.
Evernote, Asana, Trello – sporo popularnych aplikacji w sklepie Google Play na Androida można ściągnąć za darmo. Jednak często już ich dodatkowe elementy są płatne. Jest też mnóstwo płatnych aplikacji do obróbki zdjęć czy wystawiania faktur, które mogą bardzo pomóc w prowadzeniu biznesu, chociażby sklepu internetowego.
Czy zatem od takich zakupów można wygenerować fakturę? Jak wiemy, z faktura z AppStore to bardzo problematyczna kwestia i przy próbie uzyskania lub rozliczenia jej mogą pojawić się kłopoty. Jak jest u największej konkurencji?
Google zapewnia, że uzyskanie faktury VAT za zakupy w Google Play nie jest wielkim problemem.
Faktura z Google Play – krok po kroku
Jak więc zdobyć dokument? Firma z Mountain View już na wstępie zaznacza, że czasem trzeba się uzbroić w cierpliwość. Bowiem o fakturę za zakupy w danym miesiącu trzeba się starać dopiero w pierwszych dniach miesiąca następnego. Co to konkretnie oznacza? Czy piąty dzień miesiąca to dla Google’a jeszcze „początek miesiąca”, czy już nie? Tego niestety internetowy gigant nie precyzuje.
Google radzi zalogować się w ustawieniach swojego konta na Google. Następnie trzeba przejść do zakładki „Aktywność” – kliknąć transakcję, której faktura ma dotyczyć. Następny krok to kliknięcie „Pobierz fakturę VAT” i zapisanie. Link do pobrania dokumentu powinien się pojawić automatycznie.
Faktura za zakupy w Google Play. O czym warto pamiętać
Faktura raczej nie będzie wydana od razu. Google daje sobie na to czas „do 24 godzin”. O czym jeszcze trzeba pamiętać? Przed próbą wygenerowania faktury warto sprawdzić, czy mamy wpisany identyfikator podatkowy – numer NIP. Jak nie ma, to trzeba po prostu go wpisać. Natomiast już przy pobieraniu faktury Google może nas zweryfikować – na przykład poprzez podanie pewnych danych, chociażby naszego adresu.
Google przypomina też, że adres na fakturze VAT to oficjalny adres firmy nabywcy w momencie dokonywania zakupu. Po dokonaniu zakupu nie można zmienić adresu na fakturze.
Problemy? W razie czego można się skontaktować z przedstawicielami Google’a. Co ciekawe – firma zapewnia, że jest „możliwość kontaktu” z żywym człowiekiem, a nie tylko z algorytmem. To jedna z nielicznych okazji, gdy przedstawiciel technologicznego giganta pozwala nam na jakimś etapie porozmawiać z prawdziwą osobą po drugiej stronie.
Teoretycznie wszystko jest więc proste. Mimo tego, wielu przedsiębiorców nie decyduje się na pobieranie faktur ze sklepu Google. Dlaczego? Pewnie nie każdy zdaje sobie sprawę, że wygenerowanie takiego dokumentu wcale nie jest specjalnie skomplikowane. Ale można sobie wyobrazić też inny powód. Nie da się ukryć, że aplikacje na Androida zwykle nie są specjalnie kosztowne.
Nie ma tam wielu popularnych aplikacji, jak chociażby mające wielu fanów (fanatyków?) Things 3 z App Store, które kosztuje niecałe… 240 zł. Większość popularnych aplikacji z Play z kategorii „płatne” kosztuje kilka złotych, czasem kilkadziesiąt. Choć oczywiście upgrade’y mogą sporo kosztować, a w trudnych czasach każda złotówka może mieć znaczenie. Warto więc pamiętać, że faktura z Google Play jest możliwa.