Kolejna unijna dyrektywa nałoży kolejne obowiązki na przedsiębiorców. Po wejściu w życie dyrektywy CSRD firmy będą musiały raportować swój wpływ na środowisko i społeczeństwo.
Firmy będą raportować swój wpływ na środowisko i społeczeństwo
Dyrektywa CSRD ma wejść w życie za 2,5 roku. Zgodnie z nowymi przepisami, firmy będą musiały przygotować raport niefinansowy, w którym będą rozliczać się ze swojej strategii ESG (Environmental, Social and Governance) przed interesariuszami.
Kogo obejmie nowy obowiązek? Jak twierdził w rozmowie z Newserią Tomasz Smorgowicz, ekspert ds. CSR/ESG oraz strategii komunikacyjnych i marketingowych, teoretycznie tylko największe firmy będą raportować swój wpływ na środowisko i społeczeństwo – mowa oczywiście o przedsiębiorstwach zatrudniających powyżej 250 osób. Nie oznacza to jednak paradoksalnie, że mniejsze firmy mogą odetchnąć z ulgą. Zdaniem Smorgowicza bardziej prawdopodobny jest scenariusz, że większe firmy zaczną wymagać od mniejszych podmiotów, z którymi współpracują, raportowania do nich danych dotyczących strategii ESG.
ESG jako ewaluacja CSR
Wcześniej mieliśmy do czynienia głównie z realizowaniem przez przedsiębiorstwa strategii CSR, czyli społecznej odpowiedzialności biznesu. W jej ramach firmy mogły realizować dowolne działania, które wpisywały się w ideę odpowiedzialnej działalności. Strategia ESG jest w pewnym sensie „dojrzalszą”, bardziej skonkretyzowaną formą CSR. Jak twierdzi Smorgowicz, firmy będą musiały zastanowić się nad tym, jakie są najsilniejsze wpływy organizacji, a także skoncentrować się na kwestiach istotnych dla danego przedsiębiorstwa.
Na razie działania odpowiedzialne społecznie w polskich firmach często są wdrażane bez głębszej strategii; zdarza się, że przedsiębiorstwo działa w kilku różnych obszarach, a pomysły na kolejne działania są „spontaniczne”, a nie podporządkowujące się w pełni strategii firm.
Dlaczego strategia ESG i jej raportowania będzie tak istotne dla przedsiębiorstw? Paradoksalnie ma to duży związek z kwestiami finansowymi. Inwestorzy, ubezpieczyciele i banki coraz mocniej interesują się tym, czy działania danego przedsiębiorstwa wpisują się w zrównoważony rozwój i tym samym – czy opłaca się w nią inwestować. Wymienione podmioty zdają sobie sprawę z tego, że zarówno Unia Europejska, jak i pracownicy czy klienci firm coraz mocniej naciskają na przedsiębiorstwa, by działały one zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju. Bardziej opłaca się zatem inwestować w takie firmy, mniej – w przedsiębiorstwa, które nie przywiązują do tego zbyt dużej uwagi. Fakt, że firmy będą raportować swój wpływ na środowisko i społeczeństwo pomoże różnym podmiotom w dotarciu do informacji o faktycznej działalności pozafinansowej przedsiębiorstwa.