W czerwcu ruszą nowe dotacje dla firm na bieżące koszty prowadzenia działalności. Skorzystają też samozatrudnieni

Finanse Firma Dołącz do dyskusji (585)
W czerwcu ruszą nowe dotacje dla firm na bieżące koszty prowadzenia działalności. Skorzystają też samozatrudnieni

Przedsiębiorcy będą mogli ubiegać się o jeszcze jedną formę wsparcia. Podobnie jak w przypadku mikropożyczki 5 tys. zł, celem jest wspomożenie bieżącej działalności firmy. Tarczę antykryzysową ma uzupełnić „Funduszowy Pakiet Antywirusowy”, który zostanie uruchomiony najprawdopodobniej w czerwcu.

Funduszowy Pakiet Antywirusowy kolejną formą wsparcia dla przedsiębiorców

Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej zdecydowało się na uruchomienie kolejnej formy wsparcia dla małych i średnich przedsiębiorców – tym razem ma to być Funduszowy Pakiet Antywirusowy. Jego celem jest sfinansowanie bieżących wydatków przedsiębiorstwa. Co interesujące, środki na ten cel pochodzą z Unii Europejskiej, a dokładniej z unijnych programów: Polska Wschodnia, Inteligentny Rozwój oraz regionalnych programów operacyjnych dla poszczególnych województw.

Z pierwszego wymienionego programu (Polska Wschodnia) dotacje będą mogły trafić do przedsiębiorców z pięciu województw – podlaskiego, lubelskiego, podkarpackiego, a także świętokrzyskiego i warmińsko-mazurskiego. Budżet na ten tylko program wynosi 500 mln zł. Skorzystać będą mogli średni przedsiębiorcy, którzy odnotowali brak płynności finansowej (lub niedobór tej płynności) ze względu na epidemię koronawirusa.

Co jednak z przedsiębiorcami z pozostałych województw? Jak twierdzi ministerstwo, oni będą mogli starać się o pomoc z programu Inteligentny Rozwój. Podobnie jak w przypadku programu Polska Wschodnia, ze wsparcia skorzystają średni przedsiębiorcy, którzy zmagają się z brakiem płynności finansowej z względu na epidemię.

O wsparcie mogą ubiegać się również samozatrudnieni, mikro- i mali przedsiębiorcy

Funduszowy Pakiet Antywirusowy umożliwia również pozyskanie środków mikro- i małym przedsiębiorcom. Oni o wsparcie mogą ubiegać się w ramach regionalnych programów operacyjnych. Podobnie jak w przypadku programu Polska Wschodnia, budżet na ten cel ma wynieść ok. 500 mln zł. Minister Jarosińska-Jedynak zaznacza jednocześnie, że być może budżet zostanie jeszcze zwiększony. Prawdopodobnie wszystko będzie zależeć od tego, jak duże będzie zainteresowanie przedsiębiorców. O dotację z programów regionalnych będą mogli starać się również samozatrudnieni.

Dotacje mają być rozliczane na podstawie uproszczonych metod rozliczania wydatków. Otrzymane pieniądze przedsiębiorcy będą mogli wydać na najem lokalu na potrzeby firmy, media (woda, prąd, gaz itd.), ubezpieczenie czy zakup towarów – czyli na bieżące wydatki przedsiębiorstwa, tak jak w przypadku pożyczki 5 tys. zł dla mikroprzedsiebiorców.

Funduszowy Pakiet Antywirusowy ma ruszyć jeszcze w czerwcu. Przedsiębiorcy będą mogli liczyć na pomoc do końca 2020 r. Przedsiębiorcy ubiegający się o pomoc w ramach dwóch pierwszych wymienionych programów będą składać wnioski do Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości. O wsparcie z regionalnych programów trzeba będzie natomiast zwrócić się do odpowiednich instytucji zajmujących się środkami unijnymi na poziomie regionalnym.