Gdynia jest w czołówce najlepszych miast na świecie. Wbrew teoriom o tym, że nieograniczona kadencyjność prezydentów miast działa jedynie na szkodę

Dobre wiadomości Społeczeństwo dołącz do dyskusji (30) 17.12.2019
Gdynia jest w czołówce najlepszych miast na świecie. Wbrew teoriom o tym, że nieograniczona kadencyjność prezydentów miast działa jedynie na szkodę

Paweł Mering

Gdynia znalazła się w czołówce światowego rankingu najlepszych miast w do życia na świecie, przeprowadzonego przez LivCom. Jest to jedyne polskie miasto, które znalazło się w finale konkursu – opisuje Dziennik Bałtycki.

Gdynia jednym z najlepszych miast na świecie

To już oficjalne – Gdynia jednym z najlepszych miast na świecie. Najmłodsza trójmiejska miejscowość po miesiącach ciężkiej pracy znalazła się na trzecim miejscu konkursu, mimo dużej konkurencji. Gdynia zajęła trzecie miejsce w kategorii miast z ludnością od 150 000 do 400 000 mieszkańców, pod względem jakości życia.

Trzeba zaznaczyć, że było to jedynie polskie miasto, które zaszło w rankingu tak wysoko. Ponadto trzeba szczególnie podkreślić, iż LivCom Awards to jedyny na świecie tego typu ranking, toteż wszyscy biorą go jak najbardziej serio i poważnie.

Tak wysoka ocena została dokonana przez międzynarodowy zespół jurorów, w skład którego wchodzili eksperci ds. środowiska, a także zarządzania krajobrazem. Ostatni etap konkursu, dzięki któremu ocena jest tak dobra, przeprowadzony był w Rzymie i nie była to bułka z masłem dla przedstawicieli miasta.

LivCom Awards

Jak Dziennikowi Bałtyckiemu powiedział Bartosz Bartoszewicz, wiceprezydent Gdyni ds. jakości życia.

Już w Rzymie byliśmy zobligowani do przedstawienia blisko godzinnej prezentacji o Gdyni, opowiadając o lokalnych rozwiązaniach skoncentrowanych na mieszkańcach i jakości życia. Każde z nich musieliśmy udowodnić twardymi danymi. To wyróżnienie niezwykle cieszy i jest swoistego rodzaju potwierdzeniem, że jako gdynianie radzimy sobie naprawdę znakomicie.

W Rzymie o Gdyni opowiadała kierowniczka samodzielnego referatu ds. jakości życia i integracji systemów zarządzania Małgorzata Czaja, koordynator UrbanLab Gdynia Przemysław Górski oraz sam wiceprezydent Gdyni – Bartosz Bartosiewicz.

Jak się żyje w Gdyni?

Jestem mieszkańcem Rumi (przez jedno „i”), która bezpośrednio graniczy z Gdynią, z ktorą jestem jednak ściśle związany. Gdynia jest wspaniałym miejscem do życia, a młody, międzywojenny duch miasta widoczny jest gołym okiem. Prowadzone inwestycje są z reguły ciepło odbierane przez mieszkańców, a władze miejskie nie boją się innowacji.

Mieszkańcy Gdyni w większości dumni są ze swojego miejsca zamieszkania i wcale im się nie dziwię. Czego więcej potrzeba, skoro jest charakterystyczne centrum, całkowicie rozwinięta infrastruktura, wyróżniające się szkoły wyższe, plaża, pełny wachlarz wydarzeń o charakterze kulturalno-rozrywkowym (włącznie z Open’erem!), a także wyjątkowo ciekawa historia. O samych inwestycjach, jak nadchodzący autonomiczny port zewnętrzny, już nie będę wspominał, bo to materiał na solidną pracę naukową.

Niezależnie od wszystkiego warto się po prostu ucieszyć, że jedno z polskich miast zostało docenione w tak szczególny sposób, co jedynie potwierdza, że Polak również potrafi. No i że prezydent miasta, który swój urząd piastuje któryś raz z kolei, to dowód na zaufanie społeczne, a nie fakt, który determinować ma brak rozwoju.

30 odpowiedzi na “Gdynia jest w czołówce najlepszych miast na świecie. Wbrew teoriom o tym, że nieograniczona kadencyjność prezydentów miast działa jedynie na szkodę”

  1. Najciekawszą informacją jest fakt, że dopełniacz od słowa „Rumia” pisze się przez jedno „i”.
    Myślę, że dla wielu (w tym dla mnie) to absolutna nowość :)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *