Gdzie wyrzucić choinkę? Jak pozbyć się drzewka, żeby nie otrzymać mandatu?

Codzienne Środowisko Dołącz do dyskusji (326)
Gdzie wyrzucić choinkę? Jak pozbyć się drzewka, żeby nie otrzymać mandatu?

Święta, święta i po świętach. Tradycyjnie choinkę trzymamy w domach do święta trzech króli. Jednak już teraz kontenery na śmieci zostają obstawione dziesiątkami drzewek, które z różnych powodów nie dotrzymały do tego dnia. Gdzie wyrzucić choinkę? Jak można dać jej drugie życie w duchu zero waste

Prawidłowa segregacja odpadów co coraz częstszy temat w dyskusji publicznej. To również kwestia regulowana przez coraz większą ilość aktów prawnych. Przykładem niech będzie rejestr BDO, który stał się kolejnym tematem nurtującym przedsiębiorców w kraju. Z tego powodu wiele osób może zastanawiać się gdzie wyrzucić choinkę, żeby zrobić to zgodnie z obowiązującymi zasadami? Niektórym warto również przypomnieć, że za nieprawidłową segregację odpadów można otrzymać mandat w wysokości 500 zł. Nie inaczej jest w przypadku żywej choinki.

Gdzie wyrzucić choinkę?

Żywa choinka to oczywiście odpad biodegradowalny i właśnie dlatego należy wyrzucać ją do kontenera BIO (te brązowe). Trzeba jednak pamiętać, aby drzewko było bez doniczki z ziemią. Z uwagi na swoje rozmiary trzeba ją jednak pociąć na mniejsze kawałki. Na początku roku bardzo częstym widokiem są jednak choinki pozostawione w okolicy altan śmietnikowych. Takie są również zalecenia zdecydowanej większości gmin, które zajmują się odbieraniem odpadów. Przez pierwsze miesiące roku wyrzucone choinki będą odbierane do utylizacji.

Warto jednak sprawdzić szczegóły, ponieważ zasady odbioru różnią się w zależności od gminy. Harmonogramy są udostępniane na stronach internetowych lokalnych przedsiębiorstw komunalnych. Dla przykładu mieszkańcy Warszawy powinni choinkę wyrzucić do pojemnika na odpady gabarytowe. Stąd będą odbierane do końca marca, a następnie zostaną przerobione na ekologiczne paliwo. W pozostałych miastach odbiory zakończą się najczęściej w lutym.

Koniec lutego jest graniczną datą odbioru choinek między innymi w Gdańsku, Poznaniu, Olsztynie czy Bydgoszczy. Z kolei w Krakowie zbiórka choinek odbywa się do 14 lutego.

Gdzie wyrzucić choinkę? Zamiast śmieci – drugie życie

W tym okresie warto również śledzić lokalne serwisy informacyjne. Wyrzucenie choinki na śmieci to tylko jedno z rozwiązań. Często możliwe jest podarowanie jej drugiego życia, co z pewnością docenią wszyscy ci, którzy cenią sobie ekologiczne rozwiązania. Ogrody zoologiczne często prowadzą zbiórkę drzewek. Okazuje się, że zielone choinki są przysmakiem dla wielu zwierzaków. Również miłośnicy ogrodnictwa znajdą mnóstwo zastosowań dla pociętych choinkowych gałęzi. Zasadzenie drzewka to również kolejna z możliwości, jednak nie każda choinka się do tego nada. Niektóre miasta znalazły jeszcze inne zastosowanie dla choinek.

Przykładek niech będzie Warszawa, gdzie po raz kolejny wystartowała akcja Ciepło z Natury. Żywe choinki zostaną odebrane jako odpady wielkogabarytowe, a następnie przetworzona na biomasę. Następnie trafi do ciepłowni, gdzie ulegnie spaleniu. Warto wskazać, że w ubiegłym roku w samej Warszawie w wyniku tej akcji zebrano 1400 ton choinek. Ilość wytworzonej biomasy pozwoli na ogrzanie ponad 800 mieszkań o powierzchni 60m2 przez cały rok.