RPO: ginekolog bez zgody rodziców także dla małoletnich

Zdrowie dołącz do dyskusji (297) 21.09.2016
RPO: ginekolog bez zgody rodziców także dla małoletnich

Maciej Lewczuk

Ginekolog dla małoletnich – tego chce Rzecznik Praw Obywatelskich.

Rzecznik Praw Obywatelskich śledzi pilnie to, co dzieje się w prawodawstwie i reaguje też na sugestie obywateli, którym pewne rozwiązania prawne wydają się sprzeczne lub działają na ich szkodę. Tym razem okazuje się, że Rzecznik Praw Obywatelskich wystąpił o to, by ginekolog dla małoletnich był dostępny bez konieczności uzyskania zgody ich rodziców.

Pisząc małoletnich, RPO ma na myśli dziewczynki w wieku powyżej 15 lat. Problem zgłosiły do niego organizacje pozarządowe, które zwróciły uwagę na fakt dozwolonego prawem obcowania płciowego osób powyżej 15 roku życia, ale nie mają one możliwości samodzielnego udania się do lekarza urologa i ginekologa w celu zbadania swojego stanu zdrowia. Obecnie wymagana jest do tego zgoda ich opiekunów prawnych.

Nawet w przypadkach nagłych, do wykonania niektórych badań niezbędna jest zgoda opiekunów prawnych małoletniej osoby. RPO wskazuje na sytuacje, w których kontakt bezpośredni z opiekunami prawnymi może być utrudniony, choćby ze względu na to, że ich praca wymaga podróży, czy przebywania przez dłuższy czas poza miejscem zamieszkania małoletniej osoby.

Bywa też tak, że opiekunowie są nieodpowiedzialni, w rodzinie dochodzi do przemocy, kłopotem jest alkoholizm i inne patologie, które niemal wykluczają możliwość informowania rodziców o potrzebach zdrowotnych małoletnich, którzy chcą uzyskać możliwość skorzystania z porad urologicznych bądź też ginekologicznych.

Ginekolog dla małoletnich bez konieczności uzyskania zgody opiekunów prawnych wydaje się Rzecznikowi Praw Obywatelskich bardzo dobrym rozwiązaniem dla nastolatków, którzy chcą kontrolować swoje zdrowie intymne, nie tylko związane ze współżyciem, ale też z kłopotami urologicznymi, onkologicznymi, itp.

Do apelu, który wystosował do Ministra Zdrowia Rzecznik Praw Obywatelskich, dołączyli Rzecznik Praw Dziecka, Rzecznik Praw Pacjenta i Konsultant Krajowy w Dziedzinie Ginekologii i Położnictwa.

Jeśli masz problemy związane z dostępem do świadczeń zdrowotnych, uzyskaniem opinii lub odpowiedniej terapii, a także wszelkich innych, w których chciał(a)byś uzyskać poradę prawnika, możesz skontaktować się z redakcją Bezprawnik.pl. Współpracuje z nią zespół osób specjalizujących się w poszczególnych dziedzinach, który solidnie, szybko i tanio pomoże rozwiązać Twój problem. Opisz go pod adresem e-mailowym kontakt@bezprawnik.pl, a otrzymasz bezpłatną wycenę rozwiązania sprawy.