Glovo dostarczy alkohol — i to w Warszawie. Rusza pilotażowy program, czyli rozszerzona oferta dostaw. Wiek odbiorcy jest obowiązkowo weryfikowany, zaś kurier będzie mógł odmówić dostarczenia towaru osobie, która jest nietrzeźwa.
Glovo dostarczy alkohol
„Wiadomości Handlowe” donoszą, że Glovo może dostarczyć alkohol. Pilotażowy program, którego przedmiotem jest rozszerzenie funkcjonalności serwisu/aplikacji o zakładkę „Sklepy z alkoholem”, właśnie ruszył w Warszawie. Być może w przyszłości usługa pojawi się także w innych miastach. Jest to kolejne rozszerzenie oferty, zaraz po wprowadzeniu dostaw Q-Commerce czy usługi Glovo Prime, w ramach której — po uiszczeniu miesięcznej opłaty — użytkownik ma nielimitowaną liczbę dostaw.
W dedykowanej zakładce można znaleźć — w zależności od lokalizacji — asortyment oferowany przez sześć sklepów. Oferta będzie oczywiście rozbudowywana o kolejnych partnerów, zapowiadane jest także rozszerzenie dostępności modułu „Sklepy z alkoholem” o kolejne miasta.
Sam menedżer Glovo na Polskę, Carlos Silvan, cytowany przez „Wiadomości Handlowe” wskazuje:
Nieustannie obserwujemy potrzeby zarówno naszych klientów, jak i partnerów. Wprowadziliśmy ostatnio wiele innowacji, dzięki którym użytkownicy aplikacji mogą wygodniej zamawiać dania z restauracji, robić zakupy spożywcze oraz składać niestandardowe zamówienia. Rozwijanie sieci partnerstw, zwiększanie dostępności geograficznej aplikacji i udostępnianie nowych kategorii jest dla nas priorytetem
Podczas składania zamówienia należy zaznaczyć kilka zgód, tj
- akceptacja regulaminu
- oświadczenie o ukończeniu 18 roku życia
- oświadczenie o byciu trzeźwym
- upoważnienie dostawcy do odbioru produktów w imieniu zamawiającego
To, że Glovo dostarczy alkohol, stanowi swego rodzaju rewolucję na rynku. O sprzedaży alkoholu z dostawą dyskutuje się bowiem od dłuższego czasu, a Polska jest jednym z niewielu krajów, w którym stanowi to problem.
Czy legalna jest sprzedaż alkoholu na odległość?
Warto zwrócić uwagę na prawne aspekty tego rodzaju dostawy. Zgodnie bowiem z ustawą o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi, sprzedaż alkoholu na odległość zasadniczo jest nielegalna. Glovo więc nie sprzedaje alkoholu. Sam regulamin usługi stanowi, że zamawiający udziela kurierowi pełnomocnictwa do:
- zakupu napoju alkoholowego w imieniu i na rzecz Klienta;
- odbioru napoju alkoholowego w imieniu Klienta z punktu sprzedaży alkoholu Handlowca
- dostawy napoju alkoholowego do miejsca wskazanego przez Klienta w zamówieniu
Co więcej, dostawca może zweryfikować to, czy odbiorca ma ukończone 18 lat. Jeżeli nie, to nie otrzyma alkoholu, zaś za usługę i tak będzie musiał zapłacić.
Jest to zrozumiałe, bo w wypadku, gdyby osoba niepełnoletnia odebrała alkohol, to sam kurier mógłby ponieść odpowiedzialność karną z tytułu przestępstwa polegającego na tzw. rozpijaniu małoletniego.
Glovo zastrzega sobie również prawo do niewydania alkoholu w sytuacji, gdy osoba odbierająca alkohol nie jest tą samą, która złożyła zamówienie. Kurier odmówi wydania trunków także wtedy, gdy odbiorca okaże się nietrzeźwy. Warto o tym pamiętać.