Przedsiębiorcy, którzy nie osiągają rocznie wysokich przychodów, mogą skorzystać z małego ZUS-u plus. Niedawno jednak ZUS zinterpretował istniejące przepisy w sposób niekorzystny dla przedsiębiorców, co z kolei poskutkowało interwencją ze strony Rzecznika MŚP. Ostatecznie sąd stanął po stronie zarówno rzecznika, jak i osób prowadzących firmy – co oznacza, że przedsiębiorcy mogą, zgodnie z przepisami, korzystać ponownie z małego ZUS-u plus już po 2 latach przerwy.
Mały ZUS plus po 2 latach przerwy. Sąd po stronie przedsiębiorców
Obecnie, aby móc skorzystać z małego ZUS-u plus (i tym samym płacić niższe składki ZUS) przedsiębiorca nie może w poprzednim roku przekroczyć 120 tys. zł przychodu. Zakładając, że przedsiębiorca spełnia też pozostałe warunki, może łącznie przez 3 lata płacić niższe składki w ramach ulgi. Należy jednocześnie pamiętać, że obniżona składka może być uiszczana przez maksymalnie 36 miesięcy w ciągu kolejnych 60 miesięcy prowadzenia działalności.
Można zatem dość łatwo wywnioskować, że przedsiębiorca, który zyska prawo do ulgi, może płacić niższe składki trzy lata z rzędu, natomiast kolejne dwa musi opłacać „pełne” składki; po tym, jak łącznie minie okres 5 lat (3 lat ulgi i 2 lat pełnych składek) przedsiębiorca, jeśli spełnia warunki, może od nowa zacząć cykl opłacania niższych składek.
Jak się jednak okazało jakiś czas temu, z tym podejściem nie zgadzał się ZUS. Na początku roku do Rzecznika MŚP zwrócili się przedsiębiorcy, którym ZUS odmówił prawa do korzystania z ulgi. Przedsiębiorcy korzystali z małego ZUS-u plus w latach 2019-2021; w związku z tym uznawali, że niższe składki mogą ponownie płacić od 2024 r. Tymczasem według Zakładu „odnowienie” prawa do preferencji składkowej następowało dopiero w 2025 r. – czyli de facto po trzech pełnych latach płacenia wyższych składek. Rzecznik MŚP próbował interweniować u rządzących, jednak przyniosło to niewielki skutek. Ostatecznie z pomocą – choć, co oczywiste, dopiero po kilku miesiącach – przyszedł Sąd Okręgowy w Gorzowie Wielkopolskim, który przychylił się do interpretacji Rzecznika MŚP.
Sąd wziął pod uwagę intencje ustawodawcy
Jak można przeczytać w informacji opublikowanej przez Rzecznika MŚP,
Sąd wskazał przy tym, że przy interpretacji przepisów dotyczących tej preferencji składkowej należy brać pod uwagę intencję ustawodawcy, który chciał, aby ulga przysługiwała przez 36 miesięcy w cyklicznych 5-letnich okresach, a ponadto art. 11 ustawy Prawo przedsiębiorców, który nakazuje organowi stosowanie zasady przyjaznej interpretacji przepisów i rozstrzygania wątpliwości na korzyść przedsiębiorców.
Rzecznik zapowiada zatem, że w toczących się postępowaniach sądowych będzie powoływał się na wyrok gorzowskiego sądu; a warto mieć na uwadze, że rzecznik złożył setki odwołać w sprawie prawa do korzystania z ulgi. Dla przedsiębiorców, którzy otrzymali niekorzystną interpretację z ZUS, jest zatem szansa na wcześniejsze płacenie niższych składek.