Przedsiębiorcy, którzy osiągają stosunkowo małe przychody, mogą wnioskować o Mały ZUS Plus, dzięki któremu będą płacić niższe składki na ubezpieczenia społeczne. Konieczne jest jednak spełnienie odpowiednich warunków i złożenie wniosku w terminie – a na to pozostało już mało czasu. Jest też jeszcze jeden problem – część przedsiębiorców może zostać pozbawiona prawa do skorzystania z ulgi, mimo spełniania warunków.
Wniosek o niższe składki ZUS. Przedsiębiorcy mogą starać się o Mały ZUS Plus
Od 1 lutego 2020 r. funkcjonuje Mały ZUS Plus. Osoby prowadzące działalność gospodarczą, których przychody w poprzednim roku nie przekroczył 120 tys. zł, mogą złożyć wniosek o korzystanie z ulgi, dzięki czemu będą płacić proporcjonalnie niższe składki na ubezpieczenia społeczne. Warto przy tym pamiętać, że konieczne jest też spełnienie dodatkowych warunków – o Mały ZUS Plus mogą wnioskować wyłącznie przedsiębiorcy, którzy w poprzednim roku prowadzili działalność gospodarczą co najmniej 60 dni. Z obniżki składek nie skorzystają też osoby, które w ubiegłym roku rozliczały się w formie karty podatkowej i jednocześnie korzystały ze zwolnienia z podatku VAT. Należy też przypomnieć, że o Mały ZUS Plus nie mogą wnioskować przedsiębiorcy korzystający z możliwości płacenia preferencyjnych składek ZUS.
Z wnioskiem o skorzystanie z ulgi trzeba się jednak pospieszyć – przedsiębiorca może złożyć dokumenty jedynie do 31 stycznia. Sęk w tym, że część przedsiębiorców, mimo formalnego spełniania warunków, jest obecnie pozbawiona możliwości złożenia wniosku.
Kancelaria Premiera zareagowała na apele Rzecznika MŚP. Ministerstwo nie
O problemie części przedsiębiorców informowałam niedawno na łamach Bezprawnika. Chodzi o osoby prowadzące działalność, które korzystały z Małego ZUS-u Plus w latach 2019-2021. Zgodnie z przepisami, przedsiębiorca może korzystać z ulgi przez 36 miesięcy w ciągu kolejnych 60 miesięcy prowadzenia działalności gospodarczej. Tym samym wspomniani przedsiębiorcy powinni móc skorzystać z ulgi od 2024 r.; innego zdania jest jednak ZUS, a przedsiębiorcy nie mogą nawet złożyć stosownego wniosku przez PUE ZUS (pokazuje się im krytyczny błąd).
Działania w tej sprawie podjął Rzecznik MŚP; wystosował list do Kancelarii Premiera z prośbą o pilną interwencję (ze względu na fakt, że wniosek o Mały ZUS Plus można złożyć jedynie do 31 stycznia). I o ile Kancelaria Premiera już następnego dnia przekazała apel do Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z zaleceniem bezzwłocznego zajęcia się sprawą, o tyle resort nie podjął żadnych działań w tym zakresie. Tym samym wspomniana grupa przedsiębiorców trwa obecnie w zawieszeniu; Rzecznik MŚP doradza im złożenie wniosku listem poleconym lub w oddziale Zakładu (z potwierdzeniem odbioru). Informuje też, że jeśli taki przedsiębiorca otrzyma decyzję negatywną, to na wniosek przedsiębiorcy będzie wstępował do postępowań w tej sprawie przed sądami powszechnymi. Nie zmienia to jednak faktu, że lepiej by było, gdyby ministerstwo jak najszybciej zajęło stanowisko – i wyjaśniło z ZUS-em powstałą sytuację.