Nie zagramy w barze na automacie, chyba że właściciel zechce narazić się fiskusowi

Państwo Dołącz do dyskusji (102)
Nie zagramy w barze na automacie, chyba że właściciel zechce narazić się fiskusowi

Gra na automatach była kiedyś popularną rozrywką barową. Ale obecnie wstawienie automatu do baru grozi odpowiedzialnością prawną.

Jednoręki bandyta tylko w kasynie i salonie gier

Stoi sobie przy ścianie w barze kolorowe pudło ze światełkami i guziczkami. Podchodzimy, wrzucamy do niego monetę i ciągniemy za wajchę. Na wyświetlaczu zaczynają obracać się trzy walce. Przed oczyma mrugają nam arbuzy, jabłka, gruszki, śliwki… Nastrój sklepu owocowo-warzywnego mija, gdy walce zatrzymują się, a na każdym z nich widnieje duża czerwona siódemka. Z dołu dobiega do nas brzdęk wypadających monet. To wypada nasza wygrana.

Historia pisana ku pokrzepieniu serc, ale mogąca się w Polsce wydarzyć i to całkiem legalnie, z jednym szczegółem: nie w barze, a w kasynie lub w salonie gier. Tylko tam mogą stać automaty z jednorękim bandytą.

Gra na automatach FUTURA to gra hazardowa

Od jakiegoś czasu poza kasynami i salonami gier pojawiają się automaty FUTURA. Ich producent szczyci się pozytywną opinią jednostki badającej automaty z upoważnienia Ministra Finansów. Ale samo Ministerstwo Finansów ostrzega przed stawianiem ich gdzie popadnie. To, że automat spełnia wymogi techniczne określone przez ustawę, nie przekreśla faktu, że służy do gier hazardowych. To, że automat nie służy do gier hazardowych (i związku z tym może stać wszędzie), może stwierdzić jedynie minister w drodze decyzji administracyjnej. Póki takiej decyzji nie ma, póty jest hazard. Tak stanowi ustawa hazardowa i sztuczki z opiniami tego nie zmienią.

Kara za nielegalny hazard

FUTURA jako pozytywnie zaopiniowany automat może stać legalnie w kasynie i w salonie gier. Ale nie w barze. Zatem wtedy posiadacz automatu odpowie za organizację nielegalnego hazardu. A to grozi karą pozbawienia wolności do lat 5. Poza tym dochodzi grzywna karna od 10 do 720 stawek dziennych (stawka dzienna to od 75 zł do 900 tys. zł) oraz grzywna administracyjna do 500 tys. zł. Na grzywnę administracyjną naraża się nie tylko posiadacz automatu, ale również właściciel, najemca lub dzierżawca lokalu, w którym automat się znajduje.

Gra na automatach może i przyciągnie klientelę, ale będzie słono kosztowała, jeśli bar odwiedzą kontrolerzy „skarbówki”. Zatem wszystkim, którzy prowadzą działalność w branży gastronomicznej, radzę grzecznie odmówić wszelkim propozycjom wstawienia automatu do gry.

Aktualizacja: Otrzymaliśmy „Sprostowanie”

Redakcja Bezprawnik.pl zawsze umożliwia publikację sprostowania podmiotom zainteresowanym przedmiotem artykułu. Z tego też względu poniżej, bez zmian oraz komentarzy, publikujemy stanowisko otrzymane od pełnomocnika Lingen sp. z o. o.:

Sprostowanie

1. „Gra na automatach FUTURA to gra hazardowa” /podtytuł/

poprzez zamieszczenie sprostowania o treści:

„Urządzenia do gier Futura nie stanowi nielegalnych automatów do gier”,

2. „Póki takiej decyzji nie ma, póty jest hazard. Tak stanowi ustawa hazardowa i sztuczki z opiniami tego nie zmienią.”

Poprzez zamieszczenie sprostowania o treści:

„Decyzja ta jest środkiem do uzyskania pewności co do charakteru prowadzonej działalności, lecz jej brak nie przesądza o charakterze losowym lub elemencie losowości gry, a tym bardziej o odpowiedzialności karnej, czy administracyjnej.”*

3. „Kara za nielegalny hazard /podtytuł/ FUTURA jako pozytywnie zaopiniowany automat może stać legalnie w kasynie i w salonie gier. Ale nie w barze. Zatem wtedy posiadacz automatu odpowie za organizację nielegalnego hazardu. A to grozi karą pozbawienia wolności do lat 5. Poza tym dochodzi grzywna karna od 10 do 720 stawek dziennych (stawka dzienna to od 75 zł do 900 tys. zł) oraz grzywna administracyjna do 500 tys. zł. Na grzywnę administracyjną naraża się nie tylko posiadacz automatu, ale również właściciel, najemca lub dzierżawca lokalu, w którym automat się znajduje.

Gra na automatach może i przyciągnie klientelę, ale będzie słono kosztowała, jeśli bar odwiedzą kontrolerzy „skarbówki”. Zatem wszystkim, którzy prowadzą działalność w branży gastronomicznej, radzę grzecznie odmówić wszelkim propozycjom wstawienia automatu do gry.”

poprzez zamieszczenie sprostowania o treści:

„Jak wynika z opinii jednostki upoważnionej przez MF gry oferowane na urządzeniach Futura pozbawione są elementu losowości, który stanowi warunek uznania za automat do gier podlegający regulacjom ustawy o grach hazardowych. Urządzenie Futura jest konkursem matematycznym, który pozwala graczowi ustalić wynik każdej rozgrywki, co stanowi nowatorskie rozwiązanie. Spółka podejmuje aktywne działania prawne celem stwierdzenia bezzasadność zatrzymania urządzeń Futura.

Lingen sp. z o. o.”.