Brytyjska gra o tron. Co musi się stać, by dziecko Harry’ego i Meghan zostało królem?

Codzienne Państwo Rodzina Zagranica dołącz do dyskusji (334) 06.05.2019
Brytyjska gra o tron. Co musi się stać, by dziecko Harry’ego i Meghan zostało królem?

Jakub Kralka

Na świat właśnie przyszło nowe „royal baby”. Tym razem jest to syn Księcia Harry’ego oraz jego żony, dawnej aktorki Meghan Markle (czytelnikom naszego serwisu znanej zapewne z serialu Suits). Jak wygląda brytyjska gra o tron dla nowego członka królewskiej rodziny?

Urodzony dziś potomek Księcia Harry’ego może zostać królem Wielkiej Brytanii i pozostałych państw Commonwealth realm (Australia, Kanada, Nowa Zelandia, Jamajka i kilkanaście mniejszych państw). Prawdopodobnie jednak lepiej by było, gdyby się tak nie stało, ponieważ doprowadzić może do tego tylko jakaś masowa zagłada rodziny królewskiej.

Brytyjska Gra o Tron

Dziecko księcia Harry’ego oraz księżnej Meghan jest bowiem dopiero siódmą osobą w kolejce do brytyjskiego tronu, a zapewne w miarę rozwoju lat status ten będzie się jeszcze wydłużał. Przykładowo – drugi syn królowej Elżbiety II, brat księcia Karola, książę Andrzej, jest obecnie dopiero ósmy w kolejce. Tym samym każde kolejne dziecko Williama oraz wnuki Williama, będą od tronu odsuwały Harry’ego i nowe royal baby.

Zakładając, że Elżbieta II kiedykolwiek przestanie być królową Wielkiej Brytanii, co wydaje się nieprawdopodobne, a już teraz jest najdłużej panującym monarchą w historii swojego kraju, tron obejmie książę Karol.

Po księciu Karolu następny w kolejce jest jego najstarszy syn – William. Natomiast kiedy już William przestanie być królem, naturalnym sukcesorem jest książę George (ur. 2013). Jeżeli George będzie miał dzieci, jego sukcesorami będą jego dzieci. Jeśli nie – księżna Charlotte (ur. 2015), a potem jej dzieci. Jeśli nie będzie miała dzieci, to zastąpi ją książę Louis (ur. 2018), czyli najmłodsze dziecko Williama. A Louisa zastąpią wreszcie jego dzieci.

Jakie szanse ma nowe royal baby na tron Wielkiej Brytanii?

Jeśli więc królem nie będzie już Elżbieta II, książę Karol, książę William i jego dzieci, książę George i jego dzieci, księżna Charlotte i jej dzieci, książę Louis i jego dzieci, potencjalne przyszłe dzieci Williama, to dopiero wtedy królem zostaje… książę Harry. Bardzo nieprawdopodobny scenariusz, prawda?

Nowe royal baby będzie natomiast sukcesorem Harry’ego. A gdyby tak nowe royal baby zmarło bezpotomnie, brytyjska gra o tron dopiero wtedy wskaże na tron księcia Andrzeja, a z czasem jego córki – Beatrice i Eugenie. Z sukcesją nie jest lekko.