Brytyjska gra o tron. Co musi się stać, by dziecko Harry’ego i Meghan zostało królem?

Codzienne Państwo Rodzina Zagranica Dołącz do dyskusji (334)
Brytyjska gra o tron. Co musi się stać, by dziecko Harry’ego i Meghan zostało królem?

Na świat właśnie przyszło nowe „royal baby”. Tym razem jest to syn Księcia Harry’ego oraz jego żony, dawnej aktorki Meghan Markle (czytelnikom naszego serwisu znanej zapewne z serialu Suits). Jak wygląda brytyjska gra o tron dla nowego członka królewskiej rodziny?

Urodzony dziś potomek Księcia Harry’ego może zostać królem Wielkiej Brytanii i pozostałych państw Commonwealth realm (Australia, Kanada, Nowa Zelandia, Jamajka i kilkanaście mniejszych państw). Prawdopodobnie jednak lepiej by było, gdyby się tak nie stało, ponieważ doprowadzić może do tego tylko jakaś masowa zagłada rodziny królewskiej.

Brytyjska Gra o Tron

Dziecko księcia Harry’ego oraz księżnej Meghan jest bowiem dopiero siódmą osobą w kolejce do brytyjskiego tronu, a zapewne w miarę rozwoju lat status ten będzie się jeszcze wydłużał. Przykładowo – drugi syn królowej Elżbiety II, brat księcia Karola, książę Andrzej, jest obecnie dopiero ósmy w kolejce. Tym samym każde kolejne dziecko Williama oraz wnuki Williama, będą od tronu odsuwały Harry’ego i nowe royal baby.

Zakładając, że Elżbieta II kiedykolwiek przestanie być królową Wielkiej Brytanii, co wydaje się nieprawdopodobne, a już teraz jest najdłużej panującym monarchą w historii swojego kraju, tron obejmie książę Karol.

Po księciu Karolu następny w kolejce jest jego najstarszy syn – William. Natomiast kiedy już William przestanie być królem, naturalnym sukcesorem jest książę George (ur. 2013). Jeżeli George będzie miał dzieci, jego sukcesorami będą jego dzieci. Jeśli nie – księżna Charlotte (ur. 2015), a potem jej dzieci. Jeśli nie będzie miała dzieci, to zastąpi ją książę Louis (ur. 2018), czyli najmłodsze dziecko Williama. A Louisa zastąpią wreszcie jego dzieci.

Jakie szanse ma nowe royal baby na tron Wielkiej Brytanii?

Jeśli więc królem nie będzie już Elżbieta II, książę Karol, książę William i jego dzieci, książę George i jego dzieci, księżna Charlotte i jej dzieci, książę Louis i jego dzieci, potencjalne przyszłe dzieci Williama, to dopiero wtedy królem zostaje… książę Harry. Bardzo nieprawdopodobny scenariusz, prawda?

Nowe royal baby będzie natomiast sukcesorem Harry’ego. A gdyby tak nowe royal baby zmarło bezpotomnie, brytyjska gra o tron dopiero wtedy wskaże na tron księcia Andrzeja, a z czasem jego córki – Beatrice i Eugenie. Z sukcesją nie jest lekko.